işbirliğinin önemini dile getiren atasözleri

'Atasözleri ve Deyimler' forumunda YAREN tarafından 20 Nisan 2010 tarihinde açılan konu

1. İşbirliğinin Önemi ile ilgili Atasözleri

-kimseden kimseye hayır yok (gelmez)
    insan, yapacağı işte başkasının yardımına güvenirse hayal kırıklığına uğrar.

-koy avucuma, koyayım avucuna
    bize yardımda bulunan, yarar sağlayan kişiye biz de yardımda bulunur, yarar sağlarız.

-kul sıkışmayınca (daralmayınca, bunalmayınca) Hızır yetişmez
    yardım hep en zor anda gelir.

-mum dibine ışık vermez
    etkili kişi kendi yakınlarına yardımcı olamaz.

- el el ile, değirmen yel ile
    insanlar bir araya gelmeden yaşayamazlar, birbirlerine yardım etmeden başarıya ulaşamazlar; değirmenin çalışabilmesi için rüzgâr gereklidir.

-el eli yıkar, iki el yüzü
    bir kişi başka bir kişiye yardım ederse o da bu iyiliğin altında kalmaz, güçlenmiş olarak yardımlara koşar.

- bir elin sesi çıkmaz – Bir elin nesi var iki elin sesi var
    1) bir davanın bir kişi tarafından savunulması etkili ve yeterli değildir; 2) yardımlaşarak işler daha kolay başarılır.

-yalnız taş, duvar olmaz
    nasıl bir tek taş ile duvar örülmezse insan da tek başına önemli bir işi başaramaz, başkalarıyla ilişki kurmak, işbirliği yapmak zorundadır.

-amcamla dayım, hepsinden aldım payım
    yakınlarından beklediği ilgi ve yardımı görmeyen bir kimse onlardan artık yeni bir istekte bulunamaz.

-dilenci bir olsa şekerle beslenir
    yardım bekleyen bir tane olsa umduğundan aşırı şeyler verilerek sevindirilir ancak bunların sayısı çok olduğundan hepsine aynı cömertlik gösterilemez.

-dilenciye hıyar vermişler de eğri diye beğenmemiş
    hem gereksinim duyduğu konuda yardım istiyor hem de yapılan yardımı küçümsüyor.

-el kazanı ile aş kaynamaz
    önemli bir iş, başkalarının yardımıyla başarılamaz, iş her an yarıda kalabilir.

-elden gelen öğün olmaz, o da vaktinde bulunmaz
    kişi yalnızca kendi kazancına güvenmeli, başkasının yardımını beklememelidir.

-elden vefa, zehirden şifa
    zehirden şifa beklenilmeyeceği gibi yabancılardan da yardım ve iyilik beklenmez.

-evlenenle ev alana Allah yardım eder
    evlenene ve ev yapana herkesin kolaylık göstermesi, onlara Allah’ın yardımının dolaylı olarak ulaşıyor olması demektir.

-her damardan kan alınmaz
    herkesten yardım istenmez, istense de alınamaz.

-veren el, alandan üstündür
    yardımını esirgemeyen, eli açık olan kimseye herkes saygı gösterir.

-veren eli herkes öper
    yardımını esirgemeyen, eli açık olan kimseye herkes saygı gösterir.

-tırnağın varsa başını kaşı
    hiç kimse başkasından yardım beklememeli; kendisinin olanakları varsa bir işe girişmeli, yoksa girişmemelidir.

- imece günü bulutlu, görmeyene ne mutlu
    zamanın elverişli olup olmadığına bakmadan yardıma gelenleri bulunan iş sahibine ne mutlu.

-kelin merhemi olsa başına sürer
    kendi işini halledemeyen kişiden aynı durum için yardım alınamaz.

- öksüz oğlan (çocuk) göbeğini kendi keser
    koruyanı, yardım edeni bulunmayan kişi, işini kendi başına görmek zorunda kalır.