İris nedir? kısaca

'Ders çalışıyorum' forumunda Blue tarafından 28 Aralık 2010 tarihinde açılan konu

 1. İris nedir? İris nerde bulunur

  Gözdeki 40 temel parçanın en önemlilerinden birisi olup göze rengini veren tabaka. İris, korneanın hemen arkasında yer alır.

  İrisin ortasındaki boşluğa göz bebeği (pupilla) ismi verilir. İrisin en önemli fonksiyonu; göze gelen ışık miktarını -göz bebeğini daraltmak veya genişletmek suretiyle- ayarlamaktır. Örneğin; aydınlık bir ortamda kuvvetli ışık huzmeleri göze çarpar. Bu esnada hemen iristeki kas lifleri kasılarak göz bebeğinin daralmasını sağlarlar. Güneşe çıktığınızda iris kamaşmayı en aza indirmek için çok hızlı bir biçimde küçülür. Tersine, eğer ışık çok az ise, o zaman bu işle görevli kas lifleri istem dışı çalışarak göz bebeğini genişletir. Böylece göz bebeği büyüyerek retinaya daha fazla ışık girmesini sağlar.

  Göz bebeğinin çapının değişikliği, ışık miktarına bağlı olduğu gibi, aynı zamanda kişinin yakın veya uzak objelere bakmasına da bağlıdır. Yakın bir objeye bakıldığında göz bebeğinin çapı iyice küçülürken, tersine uzaktaki bir nesneye bakıldığında çap büyür. Eğer iris böyle bir işleve sahip olmasıydı, sadece belirli bir ışıkta etrafı iyi görmek mümkün olurdu. Biraz daha loş bir ortam zifiri karanlık haline gelir, biraz daha aydınlıkta ise gözler tamamen kamaşırdı. Sistemin diğer bir mucizevi yönü ise bütün bu haberleşme, hesaplama ve fonksiyonların saniyeden daha alt birimlerdeki bir zaman aralığında gerçekleşmesidir.
   
  En son bir moderatör tarafından düzenlenmiş: 9 Temmuz 2014
Yükleniyor...
- İris nedir kısaca Forum Tarih
Yerleşim Yerlerinin Girişindeki Tabelaların Anlamı Nedir Bunları biliyormusunuz 10 Ekim 2012
Çirişotu Nedir.? Çirişotu Faydaları Nedir Şifalı Bitkiler 15 Mart 2012
Çiriş Nedir? Sorun Cevaplayalım 28 Ocak 2012
İris Diyafram Nedir Sözel Dersler 28 Aralık 2011