ipek nedir ipek ne demek ipek nasıl oluşur

'Etüt Merkezi' forumunda HazaN tarafından 31 Aralık 2010 tarihinde açılan konu

 1. Kelebek yumurtalarını dut yaprakları üzerine bırakır, yumurtladıktan üç dört gün sonra ölür. Baharda taze dut yaprakları üzerindeki yumurtalardan larva halinde çıkan tırtıllar sık tüylü ve siyahtır. Büyük bir iştahla devamlı dut yaprağı yerler ve dört beş defa gömlek değiştirerek bir birbuçuk ayda 7 veya 8 santime ulaşırlar.

  Büyüdükçe renkleri açılır ve tüyleri kaybolur. İyice büyüyüp de hücrelerine yerleşince üst dudağındaki delikten iplik halinde zamk gibi bir sıvı çıkararak kozasını yapmaya başlar. Tırtıl önce kozanın dış kısmını sonra kendi vücudunun etrafını örmeye devam eder ve görünmez olur.

  Eğer kendi haline bırakılırsa iki üç hafta içinde kelebek haline gelerek ördüğü kozayı parçalar ve dışarı çıkar. Bu yüzden kozayı parçalamadan kozalar sıcak suya atılır veya sıcak su buharına tutularak tırtıl öldürülür. Böylece ipek kozaları elde edilir. Bu kozalardan da tel şeklindeki ipek lifleri çıkarılıp ham ipek üretilir.
   
  En son bir moderatör tarafından düzenlenmiş: 9 Temmuz 2014
 2. İpek böceklerinin kozalarından elde edilen, işlenip kumaş yapımında kullanılan tele ve bundan meydana getirilen kumaşa, ipek denmektedir.
   
  En son bir moderatör tarafından düzenlenmiş: 9 Temmuz 2014
Yükleniyor...
- ipek nedir ipek Forum Tarih
İpek Nedir Nasıl Yapılır Kısa Bilgiler 16 Şubat 2012
İpek Yolunun Toplumların Sosyal Ve Kültürel Hayatındaki Rolü Nedir Bunları biliyormusunuz 8 Aralık 2011
İpek Yolunun Dünya Tarihindeki Önemi Nedir Genel Türk Tarihi 12 Kasım 2011
İpek Yolunun Günümüzdeki Önemi-İpek yolunun önemi nedir Genel Türk Tarihi 24 Şubat 2011