İpek Böcekçiliğinin En Yaygın Olduğu Bölge

'Bunları biliyormusunuz' forumunda Yasemin tarafından 24 Ocak 2013 tarihinde açılan konu

 1. İpek Böcekçiliğinin En Yaygın Olduğu Bölge Neresidir  İpek Böceklerinin en yaygın olduğu bölgeler iller hakkında sizlere bilgi vermedne öce İpek böceği nasıl oluşur kısaca hatırlatalım.Kelebekler yumurtalarını dut yaprakları üzerine bırakır, yumurtladıktan üç dört gün sonra ölür. İpek Böcekleri Eğer kendi haline bırakılırlarsa iki üç hafta içinde kelebek haline gelerek ördükleri kozayı parçalar ve dışarı çıkarlar. Bu kozalardan da tel şeklindeki ipek lifleri çıkarılıp ham ipek üretimi sağlanır.

  Kelebek Yumurtalarından çıkan minik tırtıllar dut yapraklarıyla beslenirler. Hızlıca büyürler ve 20-30 günde 7-8 santimetreye ulaşırlar.İpek Böceklerinin Büyümesi tamamlanınca yemeyi bırakır ve incecik ipek liften çevresine bir koza örerler.

  İpek Böceğinin Yetiştiriliciği Ülkemiz'de yardımcı bir tarımsal faaliyet olarak yapılıyor.Genel olarak Aile fertlerinin emeklerinin değerlendirilmesinde ve kırsal alanda gizli işsizliğin önlenmesinde önemli olan iPek böceği yetiştiriliciği yaklaşık 1500 yıldan bu yana yapılmaktadır.

  İpek böceği yetiştirilen illerin sayısı ise 1985'de 40 iken, 2001 yılında 13'e düşmüştür. İpek böceği yetiştiriciliği yapılan illere bakıldığında, Bilecik ve Eskişehir'in 14'er ton ipek kozası üretimi ile toplam üretimin %60'ini oluşturduğu görülmektedir.

  İpek Böceği Üretimine önem veren iller şöyle sıralanabilir Ankara,Antalya, Sakarya, Bursa, Bolu ve Eskişehir' gibi illerimizde ipek böceği üretimi yapılır.İpek böceği bu şehirlerimizde daha yaygın görülüyor...
   
  Son düzenleme: 24 Ocak 2013
Yükleniyor...
- İpek Böcekçiliğinin Yaygın Forum Tarih
İpek Tanrıyar Umre’ye gitti Medya Bölümü 17 Mayıs 2016
Nerde Kalmıştık Özeti İpek Ongun Şarkı Sözü 14 Ekim 2014
İpek Tanrıyar Kimdir Biyografi 25 Şubat 2014
İpek Böceğinin Anavatanı Neresidir Hayvanlar Alemi 7 Temmuz 2013