İnternette Tıklama Yaparak Para kazanmak Caiz mi

'Sorularla İslamiyet' forumunda HazaN tarafından 25 Şubat 2011 tarihinde açılan konu

 1. internet reklamlarından para kazanmak, internetten para kazanmak, tıklayarak para kazanmak


  İnternetten şu şekilde para kazanmak haram mı?

  Tıklama yaparak biriken puanlar paraya dönüşüyor. Mesela bir e-mail geliyor okuyoruz, anket geliyor ankete katılıyoruz, link veriyor orayı tıklıyor puan topluyoruz, sonra paraya dönüştürüyoruz onu. Site, reklam payından bize ödeme yapıyor. Anlaşmalı olduğu firmaların sitelerine tıklayınca reklam kazanmış oluyor ve o reklam ücretinin bir kısmını bize veriyor. Bu şekilde para kazanmak caiz midir?


  Cevap:
  Firmalar ziyaretçi sayıları yüksek olan internet sitelerine reklam veriyorlar. Site sahipleri bu reklamların tıklama sayısına göre o firmalardan ücret alıyor. Daha sonra site sahipleri sizlere, mail gruplarına vs. mail göndererek bu linkleri tıklamanızı, tıkladığınızda hesabınıza nakit puanlar geleceğini söylüyor, siz de tıklıyorsunuz. Böylece o firmanın reklamı çok tıklanmış gözüküyor. Site sahibi de kazandığı paradan size nakit puanlar veriyor. Bu sistem, reklam veren firmayı aldatmaya dayalı bir sistemdir. Dolayısıyla sizin bu sistemde yer alıp bu çarka dahil olmanız caiz olmaz.

  Dinimizde “ne zarara uğramak vardır ne de zarara uğratmak.” (Ahmed b. Hanbel, 1/313) Allah Teâlâ şöyle buyurmuştur: “Ey iman edenler, mallarınızı aranızda karşılıklı rıza ile gerçekleştirdiğiniz ticaret yolu hariç, batıl yollarla yemeyin. Ve kendinizi öldürmeyin. Şüphesiz Allah size karşı çok merhametlidir.” (Nisa, 4/29)

  netten alıntı..
   
Yükleniyor...
- İnternette Tıklama Yaparak Forum Tarih
İnternette Kurallar Değişiyor Teknoloji Haberleri 16 Mayıs 2016
İnternetten Telefon Arama Ücretsiz Teknik Yardım 6 Temmuz 2013
İnternette Oyun Oynamak Günahmı? İslami Bilgiler 19 Nisan 2013
İnternette Rekor Kıran Harlem Shake Şarkısı Sözleri İngilizce Şarkı Sözü 14 Şubat 2013