İnsanların Siyasi Görüşünün Oluşmasında En Belirleyici Etkenler Sizce Nelerdir?

'Zaman Tüneli' forumunda YAREN tarafından 26 Mart 2009 tarihinde açılan konu

?

İnsanların Siyasi Görüşünün Oluşmasında En Belirleyici Etkenler Sizce Nelerdir?

1. Sosyal Çevre

7 oy
    25.9%
  2. Ebeveynlerin Etkisi

7 oy
    25.9%
  3. Eğitim Derecesi

4 oy
    14.8%
  4. Değer Yargıları

6 oy
    22.2%
  5. İş Ortamı

0 oy
    0.0%
  6. Eşin Siyasi Görüşü

0 oy
    0.0%
  7. Devlet Politikalarının Yönlendirmesi

3 oy
    11.1%
  8. Siyasi Görüşüm Yok

0 oy
    0.0%

1. İnsanların Siyasi Görüşünün Oluşmasındaki En Belirleyici Etkenler sizce nelerdir?
    Anket şıklarının dışında ek olarak nelerin etkilediğini düşünüyorsanız görüşlerinizi belirtin..

2. Cevap: İnsanların Siyasi Görüşünün Oluşmasında En Belirleyici Etkenler Sizce Nelerdir

Aslında bu soruyu tek bir seçenekle sınırlandırmak yanlış olur.Aslında siyasi görüş bir çok öğenin bir araya gelmesiyle oluşur.Bu oluşum tabi en başta ailede başlar.Ve büyük ölçüde etkilenir.İnsan daha sonra çevreyle etkileşime girdiğinde; bağımsız yaşantılar elde etmeye başladığında ; tecrübeleri arttığında siyasi görüşleri oluşmaya başlar.En son bunları analiz eder ve kendisi öznel olarak görüşünü oluşturur.Ama bence en önemlisi Aile de başlamasıdır.

3. Cevap: İnsanların Siyasi Görüşünün Oluşmasında En Belirleyici Etkenler Sizce Nelerdir

İlk önce babamdan etkilenmiştim nede olsa gözümde kocamannnn bir yürekti babam ve ne derse doğruydu
    sonra arkadaş çevrem etkiledi beni kısa bir süre
    ama sonrasında gördükçe, tanıdıkça, anladıkça ve tabi okudukça işte budur dedim.

4. Cevap: İnsanların Siyasi Görüşünün Oluşmasında En Belirleyici Etkenler Sizce Nelerdir

siyasi konuda kimseden etkilenmiyorum açıkcası ama eşimin görüşüne saygı duyuyor ve ne derse bende o yöne gidiyorum açıkcası kendi net bi tavrım düşüncem yok :oops:

5. Cevap: İnsanların Siyasi Görüşünün Oluşmasında En Belirleyici Etkenler Sizce Nelerdir

Siyasi görüşlerin oluşmasında seçeneklerin hepsinin etkisi olduğunu düşünüyorum.Fakat kendime en yakın seçenek değer yargılarımdır.Milletimiz için hayırlı olsun.

6. Cevap: İnsanların Siyasi Görüşünün Oluşmasında En Belirleyici Etkenler Sizce Nelerdir

Bana göre de kişinin aileden gördüğü,sosyal çevreden edindiği izlenimler,kendi edindiği bilgiler kişinin değer yargılarını oluşturur.Bana da en yakın şık değer yargıları.

7. Cevap: İnsanların Siyasi Görüşünün Oluşmasında En Belirleyici Etkenler Sizce Nelerdir

Bence fikrim eğitim derecesi..:f196:
    Tesekkürler Yaren ablacım..:f40:

8. Cevap: İnsanların Siyasi Görüşünün Oluşmasında En Belirleyici Etkenler Sizce Nelerdir

İnsanoğlu kişiliğini oluştururken önce anne-babasının düşünceleriyle tanışıyor.Farklı ortamlara girmeye başlayınca da o ortamda düşünceleri değişen insanlarda var ailesinin düşüncesini idame ettiren insanlarda var.Fikrimce bu göreceli bir kavrama dönüşür.

9. Cevap: İnsanların Siyasi Görüşünün Oluşmasında En Belirleyici Etkenler Sizce Nelerdir

Değer yargılarımın olması .insana insan gibi muamele eden görüş çok önemli..

10. Cevap: İnsanların Siyasi Görüşünün Oluşmasında En Belirleyici Etkenler Sizce Nelerdir

sadece bir şıkla cevap verilemeyecek bir soru kaldıki sadece insanlar değil bölgelerin bile siyasi yapıları oluşmuş durumda hayatın kendisi ve yaşadıkları insanın siyasi görüşünde de etkili olmaktadır.

11. Cevap: İnsanların Siyasi Görüşünün Oluşmasında En Belirleyici Etkenler Sizce Nelerdir

:) bence insanın içinde bulunduğu sosyal çevre daha etkili
    çünkü arkadaşların görüşlerine önem veren birkişi otomatikmen etkileniyor ;)

12. Cevap: İnsanların Siyasi Görüşünün Oluşmasında En Belirleyici Etkenler Sizce Nelerdir

Açıkçacası benim düşüncem iki seçenek üzerinde durdu sanırım daha ağır basıyor
    Eğitim Derecesi
    Devlet Politikalarının Yönlendirmesi

Düşünce ve karar verme özgürlüğü

13. Cevap: İnsanların Siyasi Görüşünün Oluşmasında En Belirleyici Etkenler Sizce Nelerdir

hemen hemen bütün seçenekler enbüyük etken fakat en ağır basanı bence "Sosyal Çevre"