İnsanların kendini özgürleştirme yolları

'Sorun Cevaplayalım' forumunda By RiZeLi tarafından 4 Ekim 2011 tarihinde açılan konu

1. İnsanların kendini özgürleştirme yolları nelerdir

Hayatımızda bugüne kadar hep başkaları ne ister diye yaşadık durduk…annem ve babam, arkadaşlarım, patronum, çalışanlarım, eşim, sevgilim, çocuklarım, komşularım vs vs ne ister?
    Ben bunları nasıl mutlu edebilirim? Onlar mutlu olursa ben de mutlu olurum dedik…

Peki mutlu musunuz? Huzurlu musunuz? Gerçekten yaşamak istediğiniz hayat bu mu?

Kendim için ne yaptım, kendimi nasıl mutlu edebilirim? Hep aramış olduğum huzura nasıl kavuşabilirim? Huzurlu olmak için ne yapmalıyım? sorularını hiç kendinize sordunuz mu?
    Kendiniz için bugüne kadar ne yaptınız? Ruhunuz özgür mü? Yoksa mahkum mu?

Hadi bugün başlayalım.. kendimiz için adım atalım…Bugün özgürleşme zamanı olsun..

Bugün her şeyi bırakalım, bugüne kadar yaşamış olduğumuz hayatımızı, işimizi, kariyerimizi, arabamızı, evimizi,eşyalarımızı, duygularımızı, düşüncelerimizi, korkularımızı,endişelerimizi, sorunlarımızı, kurallarımızı, sınırlamalarımızı tutunduğumuz, bırakmayı red ettiğimiz her şeyi bırakalım, tüm geçmişimizi,kendimizi bırakalım ve özgürleşelim…

2. Cevap: İnsanların kendini özgürleştirme yolları

Freire’nin Ezilenlerin Pedagojisi adlı kitabı 1970 yılında yayınlandığından beri gerek eğitim gerekse siyasi eylem teorisi açısından devrim niteliğinde bir çalışma olarak değerlendirilmiştir. Freire, ezilenlerin kendilerini ezen ve bilinçlenmelerini engelleyen içsel ve dışsal yapıların üstesinden gelebilmeleri için bir “eylem teorisine” gereksinimleri olduğu tezinden hareket eder. Ezilenlerin kendi durumlarını içinden çıkılamaz bir durum olarak görmek yerine, “kısıtlayıcı ancak dönüştürülebilecek bir durum” olarak değerlendirmeleri gerekir. Bunun için ezenlerin ezilenler olmadan var olamayacaklarını görmeleri gerekir. Belki bu bilgi özgürleşmeyi sağlamaz ancak insanların kendilerini ve özgürleştirmek için mücadeleye katılmalarını sağlayan bir bağlam yaratır. Bilinçlenme ise ezilenlerin toplumsal, politik ve ekonomik çelişkilerin farkına varması bu gerçekliğin baskıcı öğelerine karşı eyleme geçmesi olarak tanımlanır. Bilinçlenmenin önemli bir diğer öğesi ise dünyayı dönüştürmek üzere anlamak ve eyleme geçmek olarak tanımlanan praxis’tir. Freire ezilenlerin pedagojisini “ezilmişliği ve bunun nedenlerini ezilenler için düşünce nesnesi haline getiren ve ezilenlerin kendi özgürleşmeleri için mücadeleye katılmalarını sağlayan” bir pedagojidir. Bu pedagoji mücadele içinde üretilir ve yeniden üretilir.”