İnsanlar Neden Esner

'Bunları biliyormusunuz' forumunda MisLinA tarafından 8 Haziran 2011 tarihinde açılan konu


 1. esnemenin sebepleri


  Uykusuzluk, can sıkıntısı, halsizlik... Bugüne kadar insanların neden esnediği üzerine pek çok teori üretildi. Bunların yanı sıra 'kandaki düşük oksijen seviyesi' de kimi zaman esnemeyle ilişkilendirildi.

  New York Üniversitesi psikoloji profesörü Andrew C. Gallup'a göre, neden esnediğimizi aslında kimse bilmiyor, ancak o ve ekibinin yeni bir açıklaması var: Esneme vücudun beyni serinletmesi için bir yöntem.

  Esnemek, gülmek kadar bulaşıcıdır. Henüz doğmamış bir bebek bile, 11. haftadan itibaren anne karnında esnemeye başlar. Doğduktan sonra, son nefesimizi verene dek ortalama 250.000 kez esneriz. Bu "çene esnetme egzersizi", aslen ciğerlerimizin çalışmasını düzenleyen koruyucu bir reflekstir. Ciğerlerimizde bulunan keseciklerin (karbon dioksit-oksijen dönüşümünün yapıldığı kesecikler) çökmesini önler.

  Yapılan araştırmalar, esneyen birisini gören insanların %50'sinin 5 dakika içerisinde aynı hareketi yaptığını ortaya koymuştur. Bu konuda birşeyler okumak bile sizi esnetebilir. Belki de çoktan esnediniz bile... :f196:
   
  En son bir moderatör tarafından düzenlenmiş: 27 Aralık 2012
Yükleniyor...
- İnsanlar Neden Esner Forum Tarih
Neden İnsanlar Dua Okurken Esner İslami Bilgiler 11 Ekim 2012
İnsanlar Neden Esner? Bunları biliyormusunuz 3 Nisan 2009
İnsanlar ilk yerleşim yeri olarak neden mağaraları tercih etmiş olabilirler? Okulistik 11 Haziran 2016
Ormanlar insanlar ve diğer canlılar için neden önemlidir kısaca Etüt Merkezi 16 Ekim 2015