İnsanın Olumlu Özellikleri

Konusu 'Güncel Bilgiler' forumundadır ve Meryem tarafından 9 Şubat 2012 başlatılmıştır.

 1. Meryem

  Meryem Üye

  İnsanın Olumlu Özellikleri nelerdir?
  İnsanın Olumlu Özellikleri hakkında bilgi  1- İnsan, yeryüzünde halifedir.

  2- İnsan, çok büyük bir ilmî kapasiteye sahiptir. Çünkü Allah, ona kendi ilminden öğretti. Melek olsun, diğer varlıklar olsun ona öğretilen ilimde, yani eşyanın mahiyetini bilmekte ona erişemezler.

  3- İnsan, Allah’ı tanıma kabiliyetini fıtratında taşır. Bunun için küfür ve inkâr, insanın fıtrî tabiatından bir sapmadır.

  4- İnsanın özünde, hayvanda ve bitkide bulunmayan büyük bir güç vardır. İnsan, hem maddedir, hem de mana; hem cisimdir, hem de ruh.

  5- İnsan, halife olduğu gibi, Allah’ın emanetini de taşır. O ölçüde sorumludur. O, yeryüzünü kendi çaba ve girişimiyle imar edeceğine dair söz vermiştir.

  6- İnsan, ahlakî vicdana sahiptir. İyiliği ve kötülüğü seçme kabiliyetine sahip iradeli bir canlıdır. Saadeti ve şekaveti seçmede serbest bırakılmıştır.

  7- İnsan, özünde şeref yüceliğini taşır. Allah, onu diğer varlıklara nazaran daha üstün yaratmıştır. Fakat kendi üstünlük ve şerefini sezmezse, aşağılığa ve esarete düşer.

  8- İnsan, kendisini yaratan Allah’ı hatırlama kabiliyetine de sahiptir. Allah’ın yüce varlığını kavrar, O’na varmak için tüm diğer arzulardan vazgeçebilir.

  9- Yeryüzündeki bütün nimetler insan için yaratılmıştır. Diğer yaratıklar onun hizmetine verilmiştir.

  10- İnsan, Allah’a karşı sorumlu tutulmuştur. Yalnız Allah’a ibadet eder, O’na kulluk edip emrine itaat eder.

  11- İnsana yaratılış gayesi öğretilmiştir. Allah’ı unutursa, kendisini de unutmuş olacaktır. Allah’ı unutan insan, yeryüzünde şaşırmış bir varlık haline gelir.

  12- İnsan, yalnız maddî meseleler için çabalayıp maddi yönünü tatmin etmez. O, Allah’ın rızasını hedeflerin en yücesi olarak seçer. Yalnız O’nun rızasını kazanmak için çabalar.
   
Benzer konu başlıkları: İnsanın Olumlu
Forum Başlık Tarih
En Güzel Şiirler Bir Eşi Olmalı İnsanın 14 Şubat 2013
İslami Bilgiler İnsanın Dünyaya Geliş Sebebi Nedir ? 25 Ocak 2013
Video Dünyanın en zeki insanını tanımak ister misin? 22 Aralık 2012
Soru Cevap Kuranı kerime inanan insanın yapması gereken davranışlar 27 Eylül 2012
Soru Cevap bir insanın en fazla kaç dişi olur? 20 Nisan 2012

Sayfayı Paylaş