İnsan Vücudunda Bulunan Tampon Çözeltiler Nelerdir

'Sayısal Dersler' forumunda Yasemin tarafından 13 Mayıs 2013 tarihinde açılan konu

 1. İnsan Vücudunda Bulunan Tampon Çözeltiler


  Tampon çözeltiler nedir;Asitlik ve bazlık değişmelerine karşı direnen yani az miktarda kuvvetli asit veya kuvvetli baz ilavesiyle pH si yaklaşık olarak sabit kalan çözeltilere tampon çözeltilerdir;bu direnmeye de tampon etkisi denmektedir.Az miktarda kuvvetli asit veya kuvvetli baz ilave edildiğinde pH değerleri fazla oynama
  göstermeyen çözeltilere tampon çözeltiler denir.

  Bu çözeltiler genellikle zayıf asit veya bazlarla bunların kuvvetli tuzlarının karışı-mıdır. Örneğin asetik asit ile sodyum asetat ; amonyak ile amonyum klorür karışımı gibi. Asetik asit-asetat tamponunda H+ veya OH- eklenirse aşağıdaki nötralleşme tepkimeleri görülür.

  Örneğin 0.01 mol hidroklorik asit, 1 litre saf suya eklenirse; çözeltinin pH’ ı 7’ den 2’ ye düşer. Ancak aynı miktarda hidroklorik asidi, 1 litre tampon çözeltiye eklersek, pH derişimi sadece 0.1 birim civarında olur. Tampon çözeltinin içinde ya zayıf asit ve onun konjuge bazı; ya da zayıf baz ve onun konjuge asidi bulunur. Böylece tampon çözeltinin içinde hem asit hem de baz karakterli parçacıklar bulunur.
   
Yükleniyor...
- İnsan Vücudunda Bulunan Forum Tarih
İnsan Vücudunda En Çok Bulunan Elementler Sayısal Dersler 11 Haziran 2013
İnsan Vücudunda Bulunan Dokular Nelerdir Sayısal Dersler 8 Haziran 2013
İnsan Vücudunda Bulunan Kanın Vüçut Ağırlığına Oranı Kaçtır Kadınca 14 Mayıs 2013
İnsan Vücudunda Bulunan 6 Elementin Adı Nedir Bunları biliyormusunuz 8 Mayıs 2013