İnsan Vücudunda Boşaltım Sistemi

'Sayısal Dersler' forumunda Yasemin tarafından 19 Mayıs 2013 tarihinde açılan konu

 1. İnsan Vücudunda Boşaltım Sistemi Nedir?


  Zararlı ve işe yaramayan maddelerin vücuttan atılmasına boşaltım denir .Organizmada boşaltımla görevli bütün organların veya yapıların meydana getirdiği sisteme boşaltım sistemi denmektedir. Ayrıca Boşaltım sistemi edilgin değildir; aksine inceden inceye düzenlenmişdir.Böbrekler, üreterler ve idrar kesesinden oluşan boşaltım sistemi, yapım-yıkım sırasında ortaya çıkan atık maddelerin atılımından sorumludur.

  İnsan vücudunda boşaltım sistemini oluşturan organların en başında böbrekler gelir.Böbreklere ek olarak, böbrekleri idrar torbasına bağlayan artıkların geçtiği idrar kanalı (üreterler), artık maddelerin biriktirildiği idrar kesesi ve bunların vücuttan dışarıya atıldığı idrar yolu (üretra) boşaltım sistemindeki diğer organlara verilen isimlerdir.

  İnsan vücudundaki İdrar kanalı, atar ve toplar damarlara ek olarak böbreklere bağlanan üçüncü bir damardır. İdrar kanalı böbreklerden süzülen idrarı, idrar kesesine taşır.Ayrıca İdrar kesesi idrar kanalının böbrekten getirdiği idrarın, dışarı atılmak üzere biriktirildiği yerdir.İdrar yolu ise idrar kesesinde birikmiş olan idrarın dışarıya atılmasını sağlayan bir bölümdür.Boşaltım sistemini oluşturan organların dışında boşaltım fonksiyonu olan diğer yardımcı organlar akciğerler, deri ve kalın bağırsaklardır.

  [IMGALT=http://resim.forumdas.net/upl/uploads/insan-cucudunda-bosaltim-sistemi-39655.jpg]insan-cucudunda-bosaltim-sistemi-39655[/IMGALT]
   
Yükleniyor...
- İnsan Vücudunda Boşaltım Forum Tarih
İnsan vücudunda altın oran hesaplama Etüt Merkezi 26 Nisan 2015
İnsan Vücudunda Bağırsak Kaç Metre Sayısal Dersler 20 Temmuz 2013
İnsan Vücudunda Bağırsak Uzunluğu Sayısal Dersler 17 Temmuz 2013
İnsan Vücudunda Gövdenin Görevleri Sayısal Dersler 11 Temmuz 2013