İnsan Olmak koca bir yürek işi

'Güncel Bilgiler' forumunda Cagla tarafından 15 Ağustos 2008 tarihinde açılan konu

1. Eğer bedenimiz ilk soluğunu almadan önce, ruhumuza "insan olarak yaşamak istiyor musun?" diye sorulmuşsa, çok cesur bir ruhumuz var demektir. Çünkü, insan olmak hiç de o kadar kolay olmadığı gibi her ruhun da harcı değil.

Ses: "Sen küçük ruh, insan olarak dünyada yaşamak ister misin?
    Ruh: "Koşullar neler?"
    Ses: "En fazla 80 yıl yaşayacaksın. Eğer dünyanın pek çok nimetinden vazgeçer ve hayatını bedeninin bakımına harcarsan bu 100 sene de olabilir pekala. Ama dünyada durum biraz karışık. Heyecan verici diyelim biz buna."
    Ruh: "Ne gibi bir heyecanmış bu?"
    Ses: "Her an ölebilirsin mesela. Yaşının kaç olduğunun önemi yok. Kazalar var, cinayetler, kalp krizleri, kanser ve buna benzer pek çok hastalık.Diken üstünde bir hayat diyebiliriz. Bir de ekonomik sorunlar var ki bu tamamen hangi bölgeye indiğin ve kimin çocuğu olduğunla ilgili. Artık şansına kalmış. Bir Arap şeyhinin evladı da olabilirsin Kenya'lı bir ailenin çocuğu da... Şans...Savaşlardan da söz etmeliyim bu noktada. Ki bu savaşların pek çoğu anlamsız hırslardan doğar milyonlarca insanın ölümüne neden olur. Yüzündeki bu şaşkın ifadeyi anlıyorum fakat dünyada böyle bir durum var ne yazık ki. Sistem bu şekilde..."
    Ruh: "İyi ama insan olmanın güzel olan bir yanı yok mu? Yoksa kim ister bu koşullarda insan olmayı ki?"
    Ses: "Olmaz mı? Hiç bir canlının tatmadığı tarifsiz bir duyguyu yaşayabilirsin: Aşkı... Ve sevginin çok fazla çeşidine sahip olabilirsin... Annen baban seni sevgiyle öperken sen kendi evladına sarılabilirsin... Hiç tanımadığın insanlar ruhunun parçası olabilirler... Bunun gibi şeyler... Bir de sanat var ki o da sadece insanoğlunun bir ürünü... Sanatı icra et ya da birinin yaptıklarına bak, oku, izle, dinle büyüleyici bir haz içinde bulursun kendini... İşte tüm bunlar da insan olmanın güzel yanları..."
    Ruh: "savaşlar, hastalıklar, ekonomik krizler... Karşısında sanat, aşk ve sevgi... Eksiler ve artılar eşit görünüyor... Denemeye değer... Evet insan olmayı kabul ediyorum... İnsan olmak oldukça heyecan verici görünüyor."

Eğer böyle bir seçim yaptıysa insanoğlu dünyaya gelmeden önce, şimdi hayattan, gelecekten korkması ne kadar anlamsız... Çünkü bu seçimi ancak cesur çok cesur ruhlar yapabilir... Herşeyi göze alarak insan olarak yaşamak... Cesaret bu değilse, nedir?

2. :f118: :f118:
    Tek kelimeyle süper bir yazıydı bir çırpıda okudum ve diyorum ki
    hayat herşeye rağmen yaşamaya değer, acısıyla tatlısıyla...
    Elimizde bir oyun hamuru olarak düşünürsek hayatı ona şekil vermek bizim elimizde değil mi?
    Paylaşım için teşekkürler Çağla

3. Bana soruldu mu bu soru yaa? :f20:

Bilmiyorum eger sorulsaydi cevabim ne olurdu?

Bugüne dek yasadiklarima bakacak olursam:

Hadi canim sendee :f30:

Güzel bir paylasim, eline saglik Cagla.
    :f40:

4. super bir yazıydı canım:f40: eline saglık insan olmak gercekden yürek isi caglacıgım cok begendim:f118::f118::f118: