İnşaat Staj Dosyası

'Ders notları' forumunda HazaN tarafından 20 Ağustos 2010 tarihinde açılan konu

1. İnşaat Staj Dosyası örneği

İnşaat staj raporu örneği arayanlar için örnek döküman aşağıdadır.

GİRİŞ
    30 günlük şantiye stajımı ........ İnşaat Ticaret ve Sanayi A.Ş. tarafından inşa edilmekte olan toplam 4 blok ve 380 dairelik ......... Evleri konutlarının devam etmekte olan üçüncü bloğunda yaptım.

Staja başladığım tarih itibarı ile projedeki 4 bloktan ikisi tamamlanmış ve ikamet edilmeye başlanmıştı. Üçüncü blok inşası devam ediyor ve dördüncü blok inşası ise henüz başlamamıştı

Devam eden inşaatta tünel kalıp sistemi kullanılıyordu. Bu sistemde parçalı olan kalıplar kule vinç yardımıyla yerleştirilip teraziye alındıktan sonra döşeme donatıları ve aks kalıpları da yerleştirilip beton atma işlemi yapılıyordu. Beton dökme işleminin ertesi günü ise kalıplar sökülmeye başlanıyordu. Sökülen kalıplar simetriği olan ikinci kısma sırasıyla taşınıyor ve aynı işlemler uygulanarak katlar yükselmeye devam ediyordu.

Tünel kalıp sistemi uygulama olarak daha pratik bir kalıp sistemidir. Bu sistem perde ve döşeme esaslı bir sistem olup kirişlere genelde ihtiyaç duyulmamaktadır. Gerekli kirişler sonradan epoksi ile filiz ekme işlemiyle imal edilmektedir. Bu sistemde döşeme, taşıyıcı olan perde ve kolonlarla beraber dökülmektedir. Bu yüzden beton döküm işlemi sırasında vibratörün yeterli ve doğru kullanılması büyük önem arz etmektedir. Aksi takdirde perdelerin ve kolonların alt kısımlarına beton yerleşmeyecek ve donatılar açıkta kalacaktır. Bu durum da kohezyona sebep olacak ve taşıyıcı sistem açısından risk arz edecektir. Ayrıca tesisat kablolarının ve paspaylarının düzgün yerleştirilmemesi de aynı duruma neden olacaktır.

Bu nedenle paspaylarının yeterli olarak kullanılması ve vibratör kullanımında daha dikkatli olunması gerekmektedir. Tünel kalıp sisteminde bir diğer dikkat edilmesi gereken nokta ise kalıpların yeterli olarak desteklenmesidir. Aksi takdirde bu durum döşemenin ya da perdenin eğri olmasına neden olacak ve üst katlara doğru daha fazla tehlike arz edecektir.

Tüm bunları göz önünde bulundurursak tünel kalıp sistemi maliyet ve işçilik açısından pratik olmasına karşın kontrolünün dikkatli yapılması gereken bir sistemdir. Ben de stajım boyunca oluşabilecek hataları önleyebilmek için bu kontrollerin yapılmasında görev aldım. Gerekli gördüğüm yerlerde yetkili amirlere danışarak hataları düzeltmeye çalıştım.