İnönü Stadı yıkılacak mı?

'Haberler' forumunda eftelya tarafından 8 Şubat 2012 tarihinde açılan konu

1. [​IMG]

Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay Beşitaş'ın maçlarını oynadığı İnönü Stadının akibeti konusunda açıklamalarda bulundu. Bakan Günay, İnönü Stadı ile ilgili son durumu değerlendirdi;
    "İnönü Stadı konusunda bana bir proje geldi. Stadı genişletelim deniliyor. Altına 2500 kişilik bir otopark yapalım deniliyor. Yan tarafına kongre merkezi arkasına otel yapılmak isteniyor. AVM yapılmak isteniyor. Zaten İstanbul ve Türkiye'de bir AVM enflasyonu yaşanıyor. Dolmabehçe Sarayı'nın Valide Sultan Camisi'nin oradaki saat kulesinin, Taş Kışla'nın o bütün kentsel alanın ortasına daha önceden yapılmış olan bu yanlış yapılaşmayı bizim büyütmemiz ve devam ettimemiz mümkün olmaz. Eğer ben İstanbul'un ve Türkiye'nin tarihini korumaktan sorumlu bir bakansam, buna evet demem mümkün değil." dedi.

İnönü Stadı'nın altında içinden bir otomobilin geçebileceği büyüklükte sarayın kanalları bulunduğunu ifade eden Günay, Swiss otel yapılırken de sarayın zarar gördüğüne ilişkin bilimsel raporlar olduğunu belirtti. İnönü Stadı'nın Stadyum daha önceden de zeminin aşağı indirilmesi suretiyle genişletildiğini hatırlatan Günay, şuan stadın bir metre veya iki metre aşağısında söz konusu kanalların yer aldığını söyledi.

"Yeni bir inşaat yapılırsa, stad tamamen yıkılırsa altından bu kanallar çıkacak" diyen Günay sözleri şöyle tamamladı:
    Bu kanalların ortaya çıkacak olması nedeniyle yeni bir stat yapmak da mümkün olmayabilir. Burası bu boyutta kalabilir daha da küçültülebilir ya da bir kültür merkezi olarak kalabilir. Benim Beşiktaş'la ilgili bir problemim yok. Stadla ilgili tarihte yapılmış bu yanlışın yeni bir yanlışla devam ettirilmemeli. Bunun Beşiktaş halkına, boğaza, o tarihsel silüete uygun olmayacağını düşünüyorum''dedi.