ingilizce bağlaçlar konu anlatımı

'Merak Ettiklerimiz' forumunda HazaN tarafından 25 Şubat 2011 tarihinde açılan konu

1. ingilizce bağlaçlar conjunctions
    ingilizce dilbilgisi
    ingilizce zaman bağlaçları
    ingilizce bağlaçlar listesi
    ingilizcede kullanılan bağlaçlar

Bağlaçlar - Conjunctions

Birleşme anlamına gelen “junction kelimesinden gelen baçlarlar 7 kelime grubundan bir tanesini oluştururlar Bağlaçları kelimeleri, kelime gruplarını ve cümlecikleri ve cümleleri birbirine bağlamak için kullanırız

Başarılı ve zekisin – You are successful and clever
    İyi bir baba ve duyarlı bir eşti – He was a good father and a sensitive husband
    Onu görürsen lütfen bunu açıkla - If you see her, please explain this
    Raporu tamamladım ve sonra gönderdim- I completed the report and then sent it

Bağlaç Çeşitleri:

Bağlaçlar temel olarak üç gruba ayrılır: Eşgüdüm Bağlaçlar (Coordinators), Yan cümle Bağlaçları (Subordinators), Cümleleri bağlayan Bağlaçlar ( Sentence Connectors)

1. Eşgüdüm Bağlaçlar – Coordinators: İki bağımsız cümleyi tek bir cümlede birleştirmek için kullanılırlar Bu bağlaçlardan önce virgül kullanılabilir

AND: ve
    The teacher is explaining, and the students are listening – Öğretmen açıklıyor ve öğrenciler dinliyor

BUT: ama
    You needn’t write each detail, but you should write the important ones – Her bir detayı yazman gerekmez ama önemli olanları yazman gerekir

SO: bu yüzden, böylece, dolayısıyla
    He didn’t know a foreign language, so the company didn’t accept him – Yabancı dil bilmiyordu bu yüzden şirket onu kabul etmedi

OR: ya da, yoksa
    We must study, or we will forget – Çalışmalıyız yoksa unutacağız

YET: ama, yine de
    The sun has been shining for hours, yet the ground is still wet – Saatlerdir güneş parıldıyor yine de zemin ıslak

FOR: -den, -dığı için
    He gave up climbing at 200 metres, for he didn’t have the necessary equipment – Gerekli malzemesi olmadığı için 200 metrede tırmanmayı bıraktı