İncir ve İncirin Faydaları

'Şifalı Bitkiler' forumunda ZORBEY tarafından 5 Ekim 2009 tarihinde açılan konu

  1. İncirin Yararları

    İNCİR: Çok lifli bir besin olan incir A, C ve B vitaminlerinin yanında sodyum, potasyum, kalsiyum, fosfor, magnezyum ve demir mineralleri açısından oldukça zengindir. Ayrıca, özellikle kuru incirde omega-3 ve omega-6 yağ asitleri ve protein bulunur.

    İncirin Yararları: İçerdiği yüksek lif oranı sayesinde sindirimi hızlandırır ve kolaylaştırır. Bağırsakları yumuşatır. Kabızlığı giderir. Vücuda kuvvet ve enerji verir. Bedensel ve zihinsel yorgunluğu giderir. Halsizliğe ve unutkanlığa iyi gelir. Öksürük ve boğaz ağrılarına iyi gelir. Nezle ve bronşite faydalıdır. Özellikle Kuru incir balgam söktürür. İncir, kandaki kolesterol oranını düşürerek kalp ve damar hastalıklarına karşı vücudu korur. Kansere karşı da koruyucudur. Basura iyi gelir. Bakteri ve virüslerin çoğalmasını önleyerek hastalıklara karşı direnci arttırır.

    İncir Nasıl Kullanılır? İncirin meyvesi yaş ve kurutularak yenebilir, reçeli ve kompostosu yapılır. Ayrıca incir ağacının dallarından akan beyaz sütten de yararlanılır. Dallarından akan sütü nasır ve siğillere sürülürse iyi gelir. Kuru incir kalori, protein, potasyum, kalsiyum ve demir açısından daha besleyicidir.
     
Yükleniyor...
- İncir İncirin Faydaları Forum Tarih
Dikenli İncirin Faydaları Şifalı Bitkiler 27 Temmuz 2012
Kurutulmuş İncirin Faydaları Şifalı Bitkiler 10 Kasım 2011
Dikenli İncir ve Dikenli İncirin Faydaları Şifalı Bitkiler 11 Kasım 2009
İncirin Faydalari saymakla bitmiyor Şifalı Bitkiler 23 Ağustos 2008