İmam Nikahı Nasıl Düşer

'Sorularla İslamiyet' forumunda zamaneanne tarafından 25 Kasım 2012 tarihinde açılan konu

 1. İmam Nikahı Düşürme Hakkında Bilgi


  Boşamayı Bir Şarta Bağlayarak imam nikahı düşürülebilir.


  Bir şarta bağlayarak boşamak caizdir. Meselâ kişi ortada olmayan bir kişinin gelme şartına bağlayarak karısına 'Falan kişi gelirse sen boşsun' veya 'Baban seferden döndüğü zaman boşsun' veya 'Ramazan ayı geldiğinde boşsun' veya 'Eğer evden çıkarsan boşsun' veya 'Kardeşin' eve girerse boşsun' derse, şart yerine geldiğinde karısı boş olur.

  Allah Teala, Talak suresinde usulüne uygun bir boşanmayı şöyle tarif etmektedir:

  “Ey Peygamber! Kadınları boşayacağınızda, onları iddetlerini gözeterek boşayın ve iddeti de sayın. Rabbiniz Allah’tan korkun. Apaçık bir hayâsızlık yapmaları hali bir yana, onları evlerinden çıkarmayın, kendileri de çıkmasınlar. Bunlar Allah’ın sınırlarıdır. Kim Allah’ın sınırlarını aşarsa, şüphesiz kendine zulmetmiş olur. Bilemezsin, olur ki Allah, bundan sonra bir durum ortaya çıkarıverir.

  İddet müddetlerini doldurduklarında onları ya meşru ölçüler içerisinde tutun veya onlardan meşru ölçülere göre ayrılın. İçinizden adalet sahibi iki kişiyi de şahit tutun. Şahitliği Allah için yapın. İşte bu, Allah’a ve ahiret gününe inananlara verilen öğüttür. Kim Allah’tan korkarsa, Allah ona bir çıkış yolu ihsan eder. Ve ona beklemediği yerden rızık verir. Kim Allah’a güvenirse O, ona yeter. Şüphesiz Allah, emrini yerine getirendir. Allah her şey için bir ölçü koymuştur.” (Talak, 65/1-3)

  Bu ayetlerde gösterilen şekilde bir boşanma olursa imam nikâhı düşer.
   
Yükleniyor...
- İmam Nikahı Nasıl Forum Tarih
İmam Nikahı Nasıl Kıyılır İslami Bilgiler 25 Kasım 2012
İmam nikâhı nasıl düşer? Sorularla İslamiyet 15 Ocak 2012
İmam Nikâhı Nasıl Düşer Sorularla İslamiyet 16 Mayıs 2011
İmam Nikahı nasıl kıyılır Dini Nikah Nasıl Kıyılır Resimler 15 Ekim 2008