İlkokul Seçimi,İlköğretim okulu seçimi ile ilgili öneriler

'Etüt Merkezi' forumunda EyLüL tarafından 2 Temmuz 2011 tarihinde açılan konu

1. İlköğretim okulu seçimi ile ilgili öneriler
    İlköğretim okulu seçimi ile ilgili Tavsiyeler
    İlkokul seçimi nasıl yapılmalı
    Bir anne ve baba olarak dünyadaki en güzel duygu; çocuklarımızı büyütürken onlarla her saniyenin tadını çıkarmak; büyüdükten sonra da onların yaşamlarını kendi istedikleri gibi kullanabildiklerini görerek “gerçekten iyi bir anneyim, iyi bir babayım” diyebilmektir.

Bunu diyebilmek için; çocuklarımızın kişiliklerinin tam oturmasını sağlayacak; ihtiyaçları olacak tüm yetenek, bilgi , becerileri ve olaylara büyük pencereden bakabilme yeteneğini verebilecek bir eğitim sağlamamız gerekiyor..

İşte bu noktadan yola çıkarak, 2 çocuk annesi , profesyönel yaşamında ise 1996 yılından beri Small Hands Academy ve 3 yıldır da Ütopya İlkokulunun kurucusu olarak bu yolda mücadelesini sürdüren Leman Çetin ile görüşmemizden bazı notlar ve anne babalara yardımcı olabilecek öneriler:

Rahşan Atasoy: Şu anda çocuğu 5 ya da 6 yaşını bitirmek üzere olan bir çok anne babanın bu aylarda sanırım aklını en çok meşgul eden konu İlkokul Seçimidir. Sizce bu konu neden bu kadar önemli ?

Leman Çetin: Çünkü anne bababalar çocuklarını doğduğu andan bugüne kadar kalpleri titreyerek büyüttüler. Küçük bebeklerinin büyüdüğünü görmek müthiş gurur verici.. Konu ilkokul seçimine gelince ise , bir yandan endişeliler. Çünkü artık kontrolün sadece kendi ellerinde olmayacağı bir döneme giriyorlar, kendilerine çocuklarının eğitiminde partner seçmek zorundalar. Çocuklarının şu andaki ve gelecekteki yaşamın, aldıkları bu kararla belirleme gibi çok büyük sorumluluk içeren bir misyonları var..

Rahşan Atasoy: Özel okul mu ? Devlet okulu mu ? Hangi okul ? Çocuğum hangi ortamda daha mutlu , daha başarılı olur ? Başarının ölçüsü nedir ? Sınavları kazanmak mı, çok sosyal olmak mı önemli, şu okulda okuyorum demek mi, yabancı dil mi ? Bu konuda doğru nedir ?

Leman Çetin: Bu konuda herkesin gerek çocuğundan gerek kendilerinden gerekse hayattan bekledikleri çok çeşitlidir. O yüzden tek ve doğru bir seçim olamaz. Her okulun artısı, eksisi vardır; bu eksiler yüzeysel ise aile olarak sökük dikebilirsiniz; derin ise ve içerik ile ilgiliyse sökük dikmeyle çözülemez ve çocuğunuzun şu andaki ve gelecekteki yaşamına etkisi çok derin olacaktır; maalesef olumsuz anlamda. O nedenle seçilen okulla ilgili yüzeysel eksiler var ise bunları dert etmesinler; karar vererek çocuklarının her an yanında olacaklarının bilinciyle içleri yüzde yüz rahat olsun...

Rahşan Atasoy: Hem anne şapkanız hem de profesyönel eğitimci şapkanızı takarak okul seçiminde anne babalara yardımcı olacak önerileriniz ve yöntemler nelerdir ?

Leman Çetin: Bunları aşama aşama anlatmak istiyorum. Bu aşamalarda yer alan bazı çizelgeleri dolduramayacakların da en azından bu bakış açısıyla düşünüp değerlendirme yapmalarını tavsiye ediyorum.

Aşama 1. Çizelgelerin Doldurulması

Çocuğunuzu Tanıyın
    Ekteki çizelgeyi anne be baba olarak ayrı ayrı doldurmanız, daha sonra birarada arşılaştırarak ortak bir çizelge oluşturmanız saatler sürse bile çok önemlidir. Bu çizelgeyi sadece kendiniz için, düşünme prosedürünüze ve “doğru” kararınız için yapmanızı öneriyor. Dilerseniz buradan yola çıkarak kendi çizelgenizi ya da bunlara ek bölümler oluşturabilirsiniz.

Çizelge A

Çocuğunuzun Kişilik Özellikleri

Çocuğunuzun örselenmesini istemediğiniz güçlü yönleri

Çocuğunuzun geliştirilmesi gereken zayıf yönleri

Çocuğunuzun eğitiminde sizin beklentileriniz neler?

Çizelge B/1

Genel olarak beklentileriniz:
    1.
    2.
    3.
    .
    Gerçekleşme Koşulları :
    1.
    2.
    3.
    ..

Çizelge B/2

Olmazsa Olmazlarınız :
    1.
    2.
    3.
    ..
    Gerçekleşme Koşulları :
    1.
    2.
    3.
    ..
    ..
    Olmasa da kabullenebileceğiniz; sökük dikebileceğiniz alanlar.. “Olmasa da olur , o beklentilerimi ben kendim oluşturabilirim” dedikleriniz:

Çizelge B/3

Olmasa da Olurlarınız :
    Bunları nasıl ve hangi zaman
    diliminde gerçekleştireceğiniz:

Aşama 2. Düşündüğünüz okulların listesinin oluşturulması

Düşündüğünüz tüm okulların listesini çıkararak; kesinlikle web sayfalarını (varsa broşürlerini) incelemeniz önerilir. Listeyi anne baba ortak yapabilir; ancak web sayfa incelemeleri ayrı yapılıp, daha sonra karşılaştırılması önemlidir. Bu karşılaştırmayı yaparken ilk aşamalarda hazırladığınız çizelgeler kesinlikle önünüzde olmalı, elemeleri onlara göre yapmalısınız.
    Web sayfa ve broşürleri incelerken resimlerdeki çocukların mutlu bir ortamda olup olmadıkları; neler yaptıkları; kendilerinin mi yaptıkları; öğretmenlerin rolü (sadece anlatıyorlar mı; laboratuar resimlerinde çocuklar gerçekten yapıyorlar mı; çalışmaların tek elden çıkar gibi mi olduklarına dikkat edilmesi önerilir.

Seçtiğiniz okulların özelliklerini not edin ve uygun olmayanları eleyin
    Çizelge C

Okulun adı / Web sayfası ve telefonu
    Beğendiğiniz özellikleri
    Ziyaret edilirken dolacak bölüm;
    beğendiğiniz özellikler gerçekten okulda var mı? Neler size var olduğunu düşündürttü? Somut veriler önemli...

1.

2.

Aşama 3 . Kriterlerinize uyan okulları sadece eşinizle birlikte ziyaret edin

Bu aşamada okul ziyaretlerini arkadaşlarınızla yapmamanızı öneriyoruz. Eşiniz ile birlikte gidemeyecekseniz; buradaki elemeden sonra kalan okul ya da okullara bir kez daha kesinlikle eşinizle birlikte gitmelisiniz.

Gitmeden önce elinizde A ve B ve C çizelgeleriniz olmalı. Ziyaret sonrasında C çizelgesininin son bölümü ayrıntılı olarak doldurulmalıdır. Step 2 deki web sayfasında resimlere bakarken elediğiniz durumları; burada artı olarak çocukların ve öğretmenlerin yüzlerine bakarak da değerlendirmelisiniz. En önemlisi de okula girdiğinizde; dolaşırken neler hissettiğinizdir.

Aşama 4 . Ziyaret sonrası uygun olmayan okulları eleme
    Bu elemelerde yine A / B ler ve C çizelgesinin son bölümünü ayrıntılı değerlendirerek elemeniz önerilir.

Aşama 5. Okul seçimi
    Elemelerinizde birden fazla okul kaldı ise:
    Kesinlikle eşinizle birlikte artılarını , eksilerini değerlendirerek; aklınıza takılan soru listesini hazırlayarak okul müdüründen bireysel randevu alarak; sorularınızın yanıtını alıp; gerekirse çocukların olduğu sınıfları, okul yaşamını bir kez daha görerek; b bölümündeki soruları karar aşamasına ulaşmalısınız.

Elemenizde tek okul kaldı ise:
    Somut verileriniz, mantığınız, hisleriniz ve tüm çizelgelerinizle birlikte aşağıdaki örneklerdeki gibi soruları (artı aklınıza gelen her soruyu) değerlendirmeniz.

Örneğin:

•Çocuğunuzun yapısına yüzde yüz uygun mu? Uygun olmayan bölümlerde ne gibi zararlar olabilir, bunu nasıl telafi edebilirsiniz?
    •Çocuğunuzun iyi bir eğitim alacağından, zamanını anlamsız ezber ve çalışmalarla geçirmeyeceğinden yüzde yüz emin misiniz? Yüzde yüz emin değilseniz bunu nasıl telafi edebilirsiniz?
    •Öğretmenleri nasıl buldunuz?
    •Yabancı dillerin 12 yaşından önce algılayarak öğrenebileceğinin bilincinde olarak yabancı diller olarak neler sunuyorlar, yabancı dil öğretmenleri native speaker mı? Bu bölümde sorun varsa nasıl telafi edebilirsiniz? Gibi sorular...

Gerekirse bu soruları okul müdürü ile yapacağınız bireysel görüşmede netleştirebilirsiniz.

Bol şans

Leman ÇETİN - Small Hands Academy / Özel Ütopya İlkokulu Kurucusu