İlkbaharda Yetişen Sebzeler

'Kısa Bilgiler' forumunda Wish tarafından 25 Mayıs 2011 tarihinde açılan konu

  1. İlkbahar sebzeleri


    Bakla

    Bakla, baklagillerden, kazık köklü, yıllık bir bitkidir. Kökleri 110 cm derinliğe kadar iner. Yan kökleri kuvvetli bir şekilde etrafa yayılır ve üzerlerinde yumrular meydana gelir. Tüysüz olan sapı bir metre kadar yükselebilir. Sap üzerinde sarmalı durumda yaprakları vardır. Çiçekleri yaprak koltuklarından çıkar. Çiçeklerin kendine has ve hoş bir kokusu vardır. Meyvesi, tohum araları bölmeli ve dolgun bir kapçıktır. Kapçık taze iken yeşil, olgunlaşınca esmerleşir ve sertleşir. Bakla, baklagillerdeki tüm sebzeler gibi bedenin kansere yakalanma rizikosunu azaltır.

    Bezelye
    Bezelye , baklagillerden taze, yeşil kabuğu ile taneleri, ya da yalnız taneleri yenilen bir bitki türü. Çoklukla ilkbaharda turfanda bir sebze olarak piyasaya çıkarılan bezelyenin çeşitli türleri vardır. Çiçekleri beyaz, menekşe renginde olabileceği gibi, boyu bodur, yarı yüksek, yüksek olabilir.

    Enginar
    Enginar , papatyagiller familyasından mavi-mor renkli çiçekler açan, 50-150 cm boyunda çok senelik otsu bir bitki. Güney Avrupa ve Akdeniz çevresinde yetişir.
     
    En son bir moderatör tarafından düzenlenmiş: 22 Aralık 2012
  2. ilk bahar ne ekilir 5 tane çiçek bulunuz lütfen acilllll
     
Yükleniyor...
- İlkbaharda Yetişen Sebzeler Forum Tarih
İlkbaharda Yetişen Meyveler Kısa Bilgiler 25 Mayıs 2011
İlkbaharda Ne Giyilir Soru Cevap 7 Nisan 2012
İlkbaharda Açan Çiçekler Bunları biliyormusunuz 21 Mart 2012
İlkbaharda oynanan oyunlar nelerdir Çocuk Kulübü 9 Haziran 2011