İlk Yardım niçin önemlidir kısaca

'Hastalıklar' forumunda EyLüL tarafından 10 Şubat 2014 tarihinde açılan konu

1. İlk yardım neden önemlidir?

Aşağıda sizlerle paylaşacağımız kısa yazıda ilk yardım nedir önemi ve ilk yardım hakkında bilmeniz gereken birçok şey öğrenebilirsiniz.

İnsan, hayatı boyunca ilk yardımı gerektiren durumlarla karşılaşabilir. Savaşta henüz ateş hattında yaralıyı kendisinin ya da arkadaşının yaptığı ilk yardımla hayatta tutmak ve savaşan insan gü cünü yüksek düzeyde bulundurmak olanak içindedir.

Öncelikle ilk yardım nedir;

İlkyardım Kaza, hastalık, yangın, deprem vb. tehlikeli ve ani durumlarda hastaya kesin tedavi öncesi, olay yerinde uygulanan ilk ve ivedi işlem, sıhhi imdattır.

ilk-yardim-.

Ani olarak hastalanan veya yaralanan kimseye anında, olay yerinde ve çevre imkânlarından yararlanılarak yapılan, tıbbî olmayan geçici müdahaleye İLKYARDIM denir.

Bu tanımı açacak olursak:

Bir kişi hastalandığı (kalple ilgili sorun, bayılma, sara nöbeti gibi veya bir kaza sonucu yaralandığı (ekmeği keserken parmağını kesmek, merdivenden inerken düşmek, futbol oynarken topun karna çarpması gibi anda yanındaysanız hemen müdahale etmeniz gerekir. Bu müdahaleyi çevrenizdeki olanaklardan yararlanarak yapmalısınız. İlerdeki haftalarda açıklayacağım uygulamalarla ilkyardım yapabilirsiniz.

İlkyardım için ihtiyacınız olan üç şey var: bilginiz, aklınız ve elleriniz (bazen de nefesiniz). Bunların dışında malzeme aramak için zaman kaybetmeyin. Aklınızı ve bilginizi birleştirdiğinizde bütün malzemelerin yanı başınızda olduğunu göreceksiniz.

İlkyardımı gözünüzde büyütmeyin, korkmayın çünkü çok kolaydır; sadece ciddiye alın. Eğer ciddiye almazsanız yapacağınız hatalar siz dâhil herkesi üzebilir.

ilk-yardimin-önemi-.