İlk yardım neden önemlidir özet

'Hastalıklar' forumunda Yasemin tarafından 15 Ocak 2014 tarihinde açılan konu

1. ilk yardım neden önemlidir

İlk yardımın neden önemli olduğuna geçmeden önce ilk yardımın ne olduğu olduğunu kısaca açıklayalım.İlk yardım bir kaza olduğunda, yaralan kişiyi hastaneye ulaştırıncaya kadar hayatta tutmak için yapılan suni teneffüs, kalp masajı, tampon, turnike gibi müdahalelere denmektedir.

Peki neden önemlidir ilk yardım elbetteki insan sağlığını korumak için ilk müdahale ve ilk yardım çok önemlidir.İlk yardım esnasında yapılan yanlış bir hareket ve ygulama kazazedenin can güvenliğini tehlilkeye atabilmektedir.Kaza geçiren bir kazazedeye olabildiğince çabuk müdahale etmek gerekir; çünkü acil müdahale edilmezse yaralı sakat kalabilir, hatta ölebilir.

Kaza yerlerinin hemen yakınlarında hastaneler bulunmaz ve ambulansında gelmesi zaman almaktadır. İşte bu zaman dilimi ilk yardımın yapılması gereken zaman dilimidir. Bu süre içerisinde yaralıya doğru bir şekilde ilk yardım teknikleri uygulanırsa, yaralarının sakat kalmadan kurtulması veya hayatta kalması olasılığı kat kat artırmış olmaktadır.