ilk yardım malzemelerinin anlamı

'Hastalıklar' forumunda Aderito tarafından 9 Aralık 2012 tarihinde açılan konu

1. flaster,düdük suni solunum maskesi

Büyük sargı bezi
    Yaranın üzerine konulan pansuman malzemelerinin yerinde tutulmasında kullanılır. Ayrıca kırıklarda, bölgenin tespiti ve hareketsizliğini sağlamak için de kullanılır. Bunlardan başka yarayı dış etkilerden korumak, kol ve bacaklardaki kanamaları durdurmak ve şişlikleri önlemek amacıyla da kullanılır.

Üçgen sargı
    Yaralı organı sarmak amacıyla kullanılır.

Steril gazlı bez
    Yaralarda pansuman malzemesi olarak kullanılır. Ancak ambalajından çıkarılırken yaraya gelecek yüzeyine el sürülmemelidir.

Hidrofil pamuk
    Yara üzerine pansuman malzemesi olarak steril gazlı bezin üstünü, ayrıca kırıklarda tespit malzemelerinin altını beslemede kullanılır.Liflerinin yapışmaması için doğrudan açık yara üzerinde kullanılmaz.

Plaster
    Yaranın üzerine konulan pansuman malzemesinin yerinde tutulmasında kullanılır.

İlk yardım kitabı
    Çeşitli ilk yardım uygulamalarının , ilk yardımla ilgili daha fazla bilginin öğrenilmesi ve de hasta veya yaralıya yardım etmek için kullanılır.

Buz torbası
    Yaralı veya da hastanın eğer ateşi varsa ateşini düşürmek için kullanılır. Aynı zamanda vücudun herhangi zedelenen ya da bir yere çarpılan bir bölgesinin şişliğini indirmek için de uygulanır.

Vücut termometresi
    İnsanın vücut sıcaklığını kontrol eder ve bu kontrole göre kişinin yaşayıp yaşamıyacağı anlaşılır.