İlk yardım hayatımızda neden önemlidir

'Hastalıklar' forumunda Lamia tarafından 15 Ocak 2014 tarihinde açılan konu

1. Lamia

Lamia Editör

İlk yardım niçin önemlidir kısaca bilgi

Bir kimse hastalandığında veya kaza geçirdiğinde beraberseniz acil müdahale etmeniz gerekir. Hastalıklara kalp ile ilgili sorun, bayılma, sara nöbeti geçiren hastalıkları örnek verebiliriz.

Kazalarsa ekmeği keserken parmağını kesmek, merdivenden iner inildiğinde düşmek, futbol oynarken topun karna çarpması gibi kazalar olabilir. İlkyardım, bir kaza olduğunda, yaralan kimseyi hastaneye ulaştırıncaya dek hayatta tutmak için yapılan suni teneffüs, kalp masajı, tampon, turnike gibi müdahalelerdir.

Kaza geçiren bir kazazedeye olabildiğince çabuk müdahale etmek gerekmektedir. Şundan dolayı acil müdahale edilmezse yaralı sakat kalabilir, hatta ölebilir. Kaza yerlerinin hemen yakınlarında hastaneler bulunmaz ayrıca ambulansında gelmesi zaman almalır. İşte bu zaman dilimi ilk yardımın yapılması gereken zaman dilimidîr. Bu zaman içinde yaralıya doğru bir şekilde ilk yardım teknikleri uygulanırsa, yaralarının sakat kalmadan kurtulması ya da hayatta kalması olasılığı kat kat artırmış olunur.