İlk Yardım Çantasında Bulunması Gerekenler Ve Ne İşe Yaradıkları

'Sağlık Rehberi' forumunda Ezlem tarafından 27 Nisan 2011 tarihinde açılan konu


 1. İlk Yardım Çantasında Bulunması Gerekenler nedir

  ilk yardım için olay yerinde bulunan araç gereçlerle yetinilir. Çünkü, ihtiyaç duyulan malzemeyi kaza anında bulabilmek mümkün olmayabilir. Bu nedenle, ilk yardım malzemelerinin taşıtta bulundurulması çok önemlidir.

  İlk yardım çantasında bulunması gereken malzemeler şunlardır:


  Turnike: Kol ve bacak gibi organlardaki kanamaları durdurmak için kullanılan, örgülü yapıda bir malzemedir. En az 50 cm uzunluktadır.


  Steril gazlı bez: Genellikle 30 x 50 cm boyutunda örgülü, ince gözenekli ve pamuktan yapılmış steril özellikli malzemedir. Kanamalı veya yaralı bölgenin üzerine konularak kullanılır. İlk yardım çantasında en az beş adet bulundurulur.


  Büyük sargı bezi: 10 cm eninde, 3-5 metre boyundadır. Yara üzerindeki gazlı bezin yerinde tutulmasında ve kırıkların sarılmasında kullanılır. İlk yardım çantasında iki adet bulundurulması gerekir.


  Hidrofil pamuk: Pansuman malzemesi olarak yaranın üzerine konulan gazlı bezin üstüne konularak kullanılır. Gazlı bezin üstünü besler ve sızan kanın akmasını önler. İlk yardım çantasında bulunması zorunludur.


  Plaster: Bir yüzeyi yapışkan banttır. Yara üzerine konulan gazlı bezin yerinde kalmasını ve sargı bezinin açılmasını önlemek için sa-bitleştirici olarak kullanılır.


  Plâstik örtü: 200 x 250 cm boyutlarındadır. Bu örtünün bir yüzü turuncu ve ışık yansıtıcı özellikte olmalıdır. Plâstik örtü, yaralının altına veya üstüne sermede kullanılır.


  Makas: Yaralının giysisini kesmek için kullanılır. Makas, paslanmaz çelikten olmalıdır.


  Üçgen sargı: Eşkenar üçgen biçiminde hazırlanmış sargı bezidir.


  Esmark bandı: Kol ve bacaklardaki büyük kanamalı yaralarda, kanı durdurmak için esmark bandı kullanılır. Kanayan yerin üst kısmı bu bantla sıkıca sarılarak kanama durdurulur.

    2. çok güzel işime yaradı teşekkürlerrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrr bunu yazana ve ona yardım edenlereeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeee sağolun ben bu desden 100 alırım inşallah
    3. daha uzunu yok mu :)
    4. çok güzel oldu sağolun. inşallah 100 alırım.
    5. hiçç işime yaramadı kitabım daha iyi valla
    6. çok beğendim eminim ve inşallah öğretmen beğenir
    7. mükemmel yaa inşallah yüz alırım demicem çünkü hep yüz alıom
    8. çok işime yaradı :f30:teşekkürler:rolleyes::f63::f63::f63:
    9. Hic isime yaramadı 100 alamayacagim keske daha uzun olsaydi
  kitabim daha iyi vallaha
    10. Ha cok isime yaradı sagolun biraz once yanlıs yazdim harika insallah 100 alirim demicem cunku hep 100 aliyom! Sagolunnnn
  teseku
  kurlerrrrrr
    11. İşe yaradı :D :D :D :D :D :D :D :D
    12. hlal ebrar hani 100 alıyodun noldu sımdı
    13. Çooooook güzellllllllllll
    14. Allah razı olsun güzel olmuş