ilk kadın müslüman kimdir

'Soru Cevap' forumunda Masal tarafından 24 Eylül 2012 tarihinde açılan konu

 1. ilk kadın müslüman kimdir

  ilk kadın müslüman: Hz Hatice 'dir.

  Hz. Hatice (ra), Hz. Muhammed'in (asm) temiz, iffetli ve yüce ahlâk sahibi olan hanımlarının ilkidir. Mekke'de 556 yılında doğduğu tahmin edilen Hz. Hatice, aynı zamanda soy itibariyle, Peygamber Efendimiz (asm) ile akrabadır. Baba tarafından her ikisinin soyları da Kusay'da birleşmektedir. Anne tarafından da buna benzer bir akrabalık mevcuttur. Künyesi, Ümmü'l-Kasım Hatice bint Huveylid b. Esed b. Abdilüzza b. Kusay el-Kureyşi şeklindedir.

  Babası Kureyş'in ileri gelenlerinden Huveylid, annesi Fatıma bint Zaide b. Cündeb el-Amiriyye olup soyu anne tarafından Lüey b. Galib'te Peygamber Efendimizin soyu ile birleşir. Asil bir Arap kadını olan Hz. Hatice, namusluluğu, dürüstlüğü ve iffetiyle nam salarak "Tahire" lakabıyla tanındı. İslamiyet'ten sonra "Kübra" sıfatıyla da anılmaya başlandı. Daha önce iki kez evlendiyse de, birincisinden sonra evlendiği ikinci eşi de ölünce bir daha evlenmedi. Uzun süre dul kalarak evlilik tekliflerinin hiç birini kabul etmedi.

  Hz. Hatice'nin faziletleri çok fazladır. Son Peygamberle evlenmesi, ilk Müslüman olması, Peygamber Efendimizle beraber ilk namazı kılması, mübarek bir silsile olan şeriflerin ve seyyitlerin ceddi olan Hz. Hasan ve Hz. Hüseyin'in anneleri olan Hz. Fatima'nın annesi olması, hayatta iken cennetle müjdelenmesi gibi daha bir çok faziletlere sahip idi.
   
  En son bir moderatör tarafından düzenlenmiş: 9 Temmuz 2014
Yükleniyor...
- kadın müslüman kimdir Forum Tarih
Müslüman Bir Kadın Araba kullanabilirmi ? Sorularla İslamiyet 13 Şubat 2012
Müslüman kadınlar denize girebilirler mi? Sorun Cevaplayalım 17 Ağustos 2011
Müslüman kadının giyim şekli nasıl olmalıdır? Dini Konular 9 Şubat 2010
Kadına ihanetin affı olurmu? Kadınca 11 Ağustos 2016