İletişim Nedir kısaca

'Bilgi Rehberi' forumunda HazaN tarafından 20 Eylül 2010 tarihinde açılan konu

 1. İletişim Nedir
  İletişim hakkında bilgi
  İletişimin özelliği ve açıklaması

  Günlük sosyal hayatın ,insanlar,gruplar ve toplumlar arası ilişkilerin temelini iletişim kavramı oluşturmaktadır.İletişimi kısaca “bilgi üretme,aktarma ve anlamlandırma süreci” olarak tanımlanmaktadır.Bu tanımdan yola çıkarak iki insanın karşılıklı konuşmasını iletişim sayabileceğimiz gibi ,arıların bal bulunan bir bölgeyi birbirlerine haber vermelerini de iletişim olarak kabul edebiliriz.

  Genel anlamda iletişimin gerçekleşmesi için iki sistemin varlığı ve bu sistemler arasında bir alış-veriş şart koşulmaktadır. Bu sistemler iki insan , iki hayvan yahut iki makine olabileceği gibi bir insan bir hayvan veya bir insan bir makine de olabilir.

  Yukarıda bahsedilen alış-veriş kavramından da anlaşılacağı üzere iletişimde bilgi akışının iki yönlü olması beklenir.Sibernetikte tek yönlü bilgi akışına “Enformasyon” karşılıklı bilgi alışverişine ise “Komünikasyon” yada iletişim adı verilir.

  Tüm bu açıklamalar dikkate alındığında insanlar arası konuşmalara iletişim denemeyeceği anlaşılmaktadır.Örneğin ana-babalar yada amirler,çocuklarına / memurlarına sadece emirler verir,karşı tarafın tepkileri dikkate alınmıyorsa bunun adına iletişim denemez. Bu durum tek yönlü bir bilgi akışı ve anlamlandırma süreci olduğu için “Enformasyon” olarak adlandırılır.
   


 2. Evet bu durum "Feed-back" geribildirim ile sağlanır feed-back yoksa bi sonuca götürmez... garip anlaşmazlıklar doğar diyebiliriz kısaca :)
   
Yükleniyor...
- İletişim Nedir kısaca Forum Tarih
İletişim Nedir? Türkçe Sözlük 15 Nisan 2013
TRT'nin çalışmalara başladığı ilk kitle iletişim aracı nedir? Güncel Bilgiler 18 Ekim 2012
Sözsüz iletişimin anlamı nedir? Soru Cevap 17 Ekim 2012
Atatürk'ün iletişim alanında yaptığı çalışmalar nedir? Sorun Cevaplayalım 14 Ekim 2012