İlaçlarda Doz Aşımı

'Sağlık Rehberi' forumunda Aysell tarafından 31 Ekim 2011 tarihinde açılan konu



  1. İlaçlarda doz aşımı tedavisi


    İlaçlarda doz aşımı sonucu oluşanlar ve yapılması gerekenler:


    Aşırı doz belirtileri gösteren hastalar derhal acil servisi aramalıdırlar. Hasta veya yakınındakilerin aşağıdaki bilgileri bilmesi önemlidir:

    Hastanın yaşı, kilosu, mevcut durumu (bilinci yerinde, bilinçsiz, uykulu, kusuyor vb.), ilacın ismi, alınan ilaç dozu (ör: 50 miligram), orijinal olarak kutuda kaç hap bulunduğu, ilacın yutulduğu zaman, yutulan ilaç miktarı.
    Giderken hastanın şikayet ve belirtileri kötüleşebileceğinden hastanın kendisi acile araç kullanarak gelmemeli, başkasından götürmesini istemelidir.
    Hastalar bir zehir merkezince ya da doktorları tarafından istenmemişse kusturulmamalıdır.
    Çoğu aşırı doz hastası hastaneye yatırılmayı gerektirir.

    Unutmayın; Aşırı doz veya zehirlenmeden şüphelenilmesi durumunda ilk yapılacak şey acil servisi veya zehir kontrol merkezini aramaktır.