İftardan Sonra Yapılması Gerekenler

'Ramazan ve Oruç' forumunda ZeuS tarafından 31 Temmuz 2011 tarihinde açılan konu

 1. İftardan Sonra Ne Yapmalıyız,
  İftardan Sonra Yapılacaklar,
  Ramazanda İftardan Sonra Yapılması Gerekenler


  Ramazanda İftar Sonrası Yapılacaklar

  İftardan sonra fırsatınız varsa mutlaka 30 dk kadar yürümeli ve temiz hava almalısınız. Mide dinlenmeli ve kaslarınızı az da olsa çalıştırmalısınız. Tansiyonunuz düzenli olmalı ve kandaki değerler normale düşmeli. Yatmadan yaklaşık 1 saat önce ara atıştırma yapabilir özellikle uyku esnasında kandaki şeker seviyesinin dengede olmasını sağlayabilirsiniz.

  Ayrıca yastığınızı kırk derece kadar bir açıya ayarlamalı ve rüflü oluşmasını engellemelisiniz. Yatış pozisyonunun da mide problemlerine zemin hazırladığını unutmayın. İftardan sonra taze meyve, bol su ve meyveli yoğurt olabilir veya taze mısır da tercih edilebilir. Kuru meyve de alternatifler arasındadır. Kaçamak yapılıyorsa 2 top dondurma ile sınırlı kalmak gerekir.

  Ramazanda İftarda Yapılan Hatalar

  Gün boyu açlığın etkisi ile iftarda gözü kapalı yemeklere saldırabiliriz.Bu tarz beslenme tarzının yanlış olduğunu bilmek gerekir.Fakat çoğu insan kendisine hakim olamaz ve bütün yemeklerden tıka basa yemeyi tercih eder.Peki bu gibi durumlarda ne yapmak gerekir?Madem kendimize hakim olamıyoruz o zaman iftardan sonra bunu telafi edelim.Sadece tıka basa yiyenler için değil herkes için iftardan sonra yapılacak öneriler bulunmakta.Amaç tabiki sağlık..

  Beslenme ve Diyet Uzmanı
  Aylin Yılmaz​
   
Yükleniyor...
- İftardan Sonra Yapılması Forum Tarih
iftardan sonra cinsel ilişki olurmu Sorularla İslamiyet 14 Haziran 2015
Peygamberimiz iftardan sonra nasıl dua ederdi? Sorun Cevaplayalım 24 Ağustos 2011
İftardan sonra çay içmeyin ! Sağlıklı Beslenme ve Diyet 25 Eylül 2008
Ankara Savaşı sonrasında Balkanlarda büyük toprak kaybı yaşanmamasının sebepleri Osmanlı Tarihi 4 Eylül 2016