İfadeler 155 Yaşında

'Teknoloji Haberleri' forumunda Sitem tarafından 8 Şubat 2012 tarihinde açılan konu

 1. Smiley 155 Yaşında
  İnternetin anında mesajlaşma yazılımları günümüzde dünya çapında neredeyse en sık kullanılan iletişim aracı haline geldi. Fakat pek çok kullanıcı için sanal iletişim araçlarının bir eksiği var, duyguları ifade etmek hiç de kolay değil. Bilim adamları yüz yüze konuşurken mimik ve ifadelerin, duyguları iletmenin en önemli yöntemi olduğunu ispatladılar ama MSN'de karşınızdakinin yüzünü görmediğiniz durumlarda onun tam olarak ne hissettiğini bilmeniz mümkün değil.

  Neyse ki emoticon veya smiley adı verilen simgeler bu noktada imdadımıza yetişiyor. Ama bu simgelerin doğuşu genel kanının aksine internet ve MSN ile birlikte olmadı. Yazı tiplerini birer duygusal ifade olarak kullanmanın tarihi çok daha eskilere dayanıyor.

  İşte ifadelerin 155 yıllık kısa tarihi;

  1857 yılında ABD'de aylık olarak yayınlanan The National Telegraphic Review and Operators Guide (Ulusal Telgraf İnceleme ve Operatörler Kılavuzu) dergisinin Nisan sayısında ifadelere ilk kez rastlıyoruz.

  Bu ilk ifadeler ya da evrensel adıyla emoticon'lar Mors Alfabesi ile "sevgi ve öpücük" işaretleri olarak kayıtlara geçmişti.

  Daha sonra 1862 yılında ikinci kez karşımıza eski ABD başkanı Abraham Lincoln'ün bir konuşmasının metninde çıktılar.

  Göz kırpma şeklinde yazılmış olan bu ifadenin bir yazım hatası mı yoksa Lincoln'ün konuşmasının o noktasında vermesi gereken ifadenin ipucu mu olduğu ise halen bilinmiyor.

  Fakat Smiley ilk olarak ancak 1881 yılında çok daha geniş kitlelere ulaşabildi. Bunda o dönemin popüler Amerikan mizah dergisi Puck'ın katkısı çok büyük.

  Derginin 30 Mart tarihli sayısında "Tipografik Sanat" adıyla yayınlanan ufak bir bölüm, mutluluk, melankoli, şaşkınlık ve kayıtsızlık anlamına gelen 4 emoticon'u simgeleri ve anlamlarıyla beraber yayınladı..
   
  En son bir moderatör tarafından düzenlenmiş: 10 Ağustos 2014
Yükleniyor...
- İfadeler Yaşında Forum Tarih
Sunuma dikkat çekici ifadelerle başlamak niçin önemlidir? Bilgi Rehberi 12 Mayıs 2016
Trafikte kurallara uymayan kişileri bilinçlendirmek amacıyla dikkat çekici uyarı ifadeleri Bilgi Rehberi 13 Ekim 2014
iPhone whatsapp ifadeleri çıkmıyor Teknoloji Haberleri 9 Mayıs 2014
Kalıplaşmış ifadeler nedir Sözel Dersler 25 Mart 2014