İdeal uyku 7 saat olmalı fazlasıda azıda zarar

'Sağlık bilgisi' forumunda HazaN tarafından 29 Ocak 2011 tarihinde açılan konu

 1. ideal uyku kaç saat, ideal uyku süresi, insan kaç saat uyumalı

  Kanada'nın Quebec eyaletindeki Laval Üniversitesi profesörlerinden Jean-Philippe Chaput'nun Amerikan Uyku Hekimliği Akademisi Dergisi'nde yayımlanan bilimsel araştırmasının sonuçları uyku konusunda yeni açılımlar getirdi.

  Uykunun insan hayatı üzerindeki etkileri ile ilgili olarak 7 yıla yakın süre yaşları 21 ila 64 arasında değişen 276 kişi üzerinde araştırmalar yapan Jean-Philippe Chaput, 6 yıl boyunca 7 saatten az uyuyan deneklerin 1.8 kilogram ve 7 saatten fazla uyuyan hastalarının da 1.4 kilogram şişmanladıklarını tespit ettiğini açıkladı.

  Jean-Philippe Chaput, günlük 7 saat uyuyan hastalarında ise kilo kaybı ya da kazanımı olmadığını belirttiği araştırma sonuçlarında, çok az ya da çok fazla uyumanın hormon dengesini değiştirdiğini ve aşırı iştahı tetiklediğini kaydetti.

  Chaput, 7 saatten az ya da çok uyumanın obezite denilen şişmanlık hastalığına da neden olduğunu belirterek, özellikle günlük 5 saat uyuyanların midelerinde acıkma hissine sebep olan "grelin hormonunun" aşırı salgılandığının saptandığını, bunun da vücutta aşırı yağlanma ve kilo almaya yol açtığını vurguladı.

  CNNTürk
   
Yükleniyor...
- İdeal uyku saat Forum Tarih
İdeal Uyku Düzeni Nedir? Sağlık Rehberi 17 Mayıs 2016
İnsanlarda ideal uyku süresi Zaman Tüneli 16 Mayıs 2016
İdeal Uyku Süresi Nedir Kadınca 28 Kasım 2012
İdeal Uyku Süresi Nedir Sağlık Rehberi 15 Nisan 2012