İbn-i Sinanın İnsanlığa Hizmetleri

'Hakkında bilgi' forumunda Merve tarafından 25 Eylül 2012 tarihinde açılan konu

 1. İbn-i Sinanın İnsanlığa Hizmeti

  İbn-i Sinanın İnsanlığa Katkısı

  Yalnız doğuda değil, ortaçağ Avrupa'sında da en büyük tıp bilgini sayılan İranlı Müslüman bir bilgin ve düşünürdür. Tam adı Ebu Ali el – Hüseyin bin Abdullah İbn Sina olan İbn-i Sina, batıda Avicenna diye bilinir. Yunan filozofu Aristo’ nun en büyük yorumcularından biridir.
  Buhara yakınlarında doğan İbn-i Sina, babasından ve döneminin ünlü bilginlerinden özel ders aldı. Parlak zekâsı ve güçlü belleğiyle kısa zamanda öğretmenlerini geride bıraktı. Felsefe, edebiyat, matematik, tıp gibi çeşitli alanlarda engin bir bilgi birikimine ulaştı. Daha 16 yaşındayken yanında başka hekimler çalışan başarılı bir hekimdi.
  İbn-i Sina'nın en büyük yapıtlarından biri Kitabu’ ş-Şifa (Sağlık Kitabı)'dır. Kitabu'ş-Şifa; mantık, fizik, geometri, astronomi, matematik, müzik ve metafizik konularında dönemin tüm bilgilerini bir araya getiren bir ansiklopedidir. Ayrıca İbn-i Sina'nın diğer bir yapıtı da el-Kanun fi't-Tıb (Hekimlik Yasası)'dır. Bu kitabın tamamı Lâtince'ye çevrilerek ortaçağ Avrupa'sından tıp kitaplarının en değerlisi sayılmıştır.
  alıntı

   
Yükleniyor...
- İbn Sinanın İnsanlığa Forum Tarih
ibn-i sinanın hayatı Biyografi 16 Nisan 2015
İbn-İ Sinanın Tiyatro Eseri Hakkında bilgi 30 Eylül 2012
İbni Sinanın Simyaya Katkıları Nelerdir? Hakkında bilgi 26 Eylül 2012
İbn-İ Sinanın Fiziksel Özellikleri Hakkında bilgi 25 Eylül 2012