ibn-i sina nin kısaca hayati

'Sorun Cevaplayalım' forumunda Sibel tarafından 16 Şubat 2011 tarihinde açılan konu

 1. ibn-i sina nin kısaca hayati

  Ailesi Belh’ten gelerek Buhara’ya yerleşmişti. İbni Sinâ, babası Abdullah, maliyeye ait bir görevle Afşan’dayken orada doğdu. Olağanüstü bir zekâ sahibi olduğu için daha 10 yaşındayken Kur’an-ı Kerim’i ezberledi. 18 yaşında çağının bütün ilimlerini öğrendi. 57 yaşındayken Hemedan’da öldüğü zaman 150′den fazla eser bıraktı. Eserleri Latince’ye ve Almanca’ya çevrilmiş, tıp, kimya ve felsefe alanında Avrupa’ya ışık vermiştir. Onu Latinler ‘Avicenna’ adıyla anarlar ve eski Yunan bilgi ve felsefesinin aktarıcısı olarak görürler.

  İbni Sinâ, daha çocukluğunda, çevresini hayrete düşüren bir zekâ ve hafıza örneği göstermiştir. Küçük yaşta çağının bütün, ilimlerini öğrenmişti. Gündüz ve gece okumakla vakit geçirir, mum ışığında saatlerce, çoğu zaman sabahlara kadar çalışırdı. Pek az uyurdu.

  Matematik, astronomi, geometri alanlarında geniş araştırmaları vardır. İbni Sînâ, tıp araştırmaları yaparken bazı hastalıkların bulaşmasında göze görünmeyen birtakım yaratıkların etkisi olduğunu, yani mikropların varlığını sezmiş ve bu bilinmeyen mahluklardan eserlerinde sık sık bahsetmiştir. Mikroskobun henüz bilinmediği bir devirde böyle bir yargıya varmak çok ilginçtir.

  İbni Sina, 1037 tarihinde Hemedan’da mide hastalığından öldü.
   
  En son bir moderatör tarafından düzenlenmiş: 8 Temmuz 2014
 2. Bunun neresi kisa bence detayli bilgi bu.
   
  En son bir moderatör tarafından düzenlenmiş: 8 Temmuz 2014
Yükleniyor...
- sina kısaca hayati Forum Tarih
Big Brother Sinan kimdir?kısaca Medya Bölümü 29 Kasım 2015
Günümüzde yerleşim yerlerinin kurulmasına etki eden faktörler nelerdir kısaca Merak Ettiklerimiz 9 Kasım 2014
İbni Sina Kimdir Kısaca Hakkında bilgi 28 Şubat 2014
Muhammed Bin Sinan Kimdir, Kısaca Hakkında bilgi 10 Ekim 2012