İbadet, farz, sünnet ve dua sözcüklerinin anlamları

'Karışık Sözler' forumunda Demet tarafından 11 Ekim 2015 tarihinde açılan konu

 1. Demet

  Demet Editör

  İbadet, farz, sünnet ve dua sözcüklerinin anlamları

  İbadet anlamı: bizi ve bütün mevcudatı yoktan var eden, her an varlıkta durduran, görünür ve görünmez kazalardan, belalardan koruyan ve her an çesitli nimetler, iyilikler vererek yetiştiren Allahü teâlânın emir ve yasaklarını yerine getirmekdir.

  Kısaca ibadet: Allah'a saygı ve tazim göstermek ve onun bize verdiği nimetlere karşı teşekkür borcunu yerine getirmektir.

  Farz anlamı: Yapılması kat'i delillerle sabit olan ilahi emirlerdir.Farzı terketmek haramdır; işlenmesinde sevap,özürsüz terkedilmesinde ise Allah'ın azabı vardır.

  Sünnet anlamı: Sünnet in sözlük anlamı, “yol, gidiş, tabiat, prensip, kanun” demektir. Terim anlamı ise, Peygamber Efendimizin (a.s.m.) söz ve fiillerinin ve takrirlerinin tümü mânâsına gelir.

  Dua anlamı: Duâ, istemek demektir. Aç bir kimsenin, iştihâlı olduğu bir zamanda yiyecek istemesi gibidir. Duâ, Allahü teâlâya yalvararak murâdını istemektir. Allahü teâlâ, duâ eden Müslümanı çok sever. Duâ etmeyene gadap eder. Duâ mü'minin silâhıdır. Dînin temel direklerinden biridir. Hadis-i şerifte, “Duâ müminin silahı, dinin de direğidir.” buyuruldu.
   
Yükleniyor...
- İbadet farz sünnet Forum Tarih
Peygamberimizin farzlar dışında yaptığı ibadetler İslami Bilgiler 9 Kasım 2014
Miraç Gecesinde Farz Kılınan İbadet Nedir Mübarek Gün ve Geceler 8 Haziran 2012
Zilhicce ayında yapılması gereken ibadetler nelerdir Sorularla İslamiyet 14 Eylül 2015
Kadir gecesinde adetli kadın nasıl ibadet eder Mübarek Gün ve Geceler 20 Haziran 2015