Hz Yahya Kısaca Hayatı

Konusu 'İslam Tarihi' forumundadır ve Elfida tarafından 15 Şubat 2012 başlatılmıştır.

 1. Elfida Üye

  Hz. Yahyanın hayatı hakkında kısa bilgi
  Hz. Yahya peygamberin hayatı özet


  Kur'an'da adı geçen peygamberlerden biri. Yüce Allah tarafından, Kur'an'da: "Ey Zekeriyya! Sana Yahya isminde bir oğlanı müjdeliyoruz. Bu adı daha önce kimseye vermemiştik" (Meryem, 19/7) ayeti ile haber verildiğine göre; Yahya (a.s.), Zekeriya (a.s)'ın oğlu idi. Kendisine Yahya adı da, Allah tarafından verilmişti.

  Yahya (a.s)'nın yüzü güzel, kaşları çatık, saçları seyrek, burnu uzun, sesi ince ve parmakları kısa idi. O, İsâ (a.s)'dan altı ay önce dünyaya gelmişti. Yani Isâ (a.s)'dan altı ay büyüktü. Dolayısıyla, Musa (a.s)'nın şeraitiyle amel eden peygamberlerin sonuncusuydu.

  Daha küçük yaşta iken, kendisine hikmet verilmişti. Yaşıtı olan çocuklar kendisine: "Ey Yahya! Bizimle gel, oynayalım" dedikleri zaman:

  "Ben, oyun için yaratılmadım" derdi (es-Sa'lebî, el-Arais, Mısır 1951, 375 vd.).

  Yüce Allah, Yahya (a.s)'nın çeşitli güzel vasıflarını haber vermiş ve onu selamla anmıştır. Her insanın başına geleceği kesin olan üç yalnızlık ve korku günlerinde Allah'ın selâm ve esenliği içinde olmak, ne büyük bir bahtiyarlıktır. Bu üç durumda Allah'ın himayesinde bulunmak, bir nevi devamlı bir şekilde Allah'ın himayesinde bulunmak demektir (Muhammed Ali es-Sabûnî, Safvetu't-Tefâsîr, İstanbul 1987, II, 213).

  Yahya (a.s)'da, babası Zekeriyya (a.s) gibi milleti tarafından şehid edildi (Elmalılı Muhammed Hamdi Yazır, Hak Dini Kur'an Dili, İstanbul 1971, I, 421).

Benzer konu başlıkları: Yahya Kısaca
Forum Başlık Tarih
( m-n-o-p ) Münavi (Yahya Bin Muhammed) Kimdir Kısaca 6 Ocak 2013
Kimdir Kısaca Ebû Said Bin Halef Bin Yahya Temimi El-Bacci Kimdir Kısaca 28 Mayıs 2012
Soru Cevap yahya kemal beyatlı Kimdir Kısaca 11 Aralık 2011
Medya Takip Muhteşem Yüzyıl Yahya Efendi Kimdir? 27 Şubat 2013
En Güzel Şiirler Yahya Kemal Beyatlı Ünlü Şiirleri 19 Kasım 2012