Hz.Şeyma

'Dini Konular' forumunda SümbüL tarafından 30 Ekim 2009 tarihinde açılan konu

1. Hz.Şeyma

Hz. Şeyma, Peygamberimizin Süt Kardeşidir..

Hz. Şeyma Hz. Halime'nin kızıdır. Peygamberimizden yaşça büyüktür. Çocuklukları beraber geçmiştir. Resul'deki farkı ilk anlayanlardan biridir O. Sıcak Arabistan'da gündüz sokağa çıkılması bile zor iken, çocukların dışarıda oynamaları mümkün dahi olamazdı. Buna rağmen onlar sokakta oynarlardı. Her yaptığını annesine gelip anlatan küçük Şeyma, annesi: 'Sıcakta sokağa çıkmayın hastalanırsınız' dediğinde, 'Hayır anne, Muhammed bu tarafta oynuyor. Ben hep onun yanında oluyorum. Onun başı üzerinde serin bir bulut var. Güneş bize hiç dokunmuyor. Sen merak etme bizi anneciğim. Nereye gitsek o bulut da bizimle geziyor.'diyerek, Resulullah'ı ilk keşfedenlerden oluyordu.

O'nu ilk keşfedenler,aldığı mesajlar ve rüyalar ile annesi Amine,Hz.Şifa,süt annesi Halime ve arkadaşı Şeyma idi. Onu sırtına aldığı bir gün omzundan ısırması ve bu izin daha sonraki dönemlerde kalması aralarındaki beraberliğin ne kadar yakın olduğunu anlatır bize. Şeyma, etrafında koruyucu bir gölge gibi dolaşırdı. O'na bir zarar gelmemesi için çocuk haliyle kendince sakınırdı Resulullah'ı.

Şeyma, Efendimizin oyun arkadaşı idi. Mânâ sırrında ise Şeyma elestte iki hamd niyazı yapan yıldızlardan biri idi. Nitekim Efendimize tebliğ görevi gelince ilk îman edenlerden biri oldu. Arap Yarımadası'nın en güzel sesli bu hârika kadını Efendimize kendi gönül sevdasından bestelediği Muhammed kasîdesiyle hizmete başladı. Bütün çevreye Fahr-i Kâinat Efendimizin yüceliğini yayıyor; gönüller, fark etmeden o nur halkasına akıyordu.

Hele Müslümanlar müşriklerin ekonomik boykotunda açlığa düştüğünde Hz. Şeyma, köy köy, çadır çadır, kaside söyleyerek topladığı paraları, onlarla aldığı erzakı Müslümanlara gönderince Efendimiz pek mütehassis oldu.

2. Cevap: Hz.Şeyma

çok çok güzel bir paylaşım olmuş tşklr sümbülcüm

3. Cevap: Hz.Şeyma

sümbülcüm bende bunu bildiğim için daha evlenmeden kızım olursa şeyma koyucağım demişdim ki alllahın sevgili kuluyumuşum kızım oldu ve şeyma benim için çok özel bir çocukdur iyiki varsın şeymacım canım kızım benim