Hz muhammedin(SAV) kıyafet temizliğine verdiği önem ve örnek olaylar

'Hz.Muhammed (sav)' forumunda Demet tarafından 16 Kasım 2014 tarihinde açılan konu

 1. Demet

  Demet Editör

  Hz muhammedin(SAV) kıyafet temizliğine verdiği önem ve örnek olaylar

  Resûlullah (sav)’ın temizlikle ilgili nasihatleri :

  - Resûlullah (sav) : Bir gün üstü başı kirli bir adam görmüş, “üstünü başını yıkayamıyormusun?” diyerek ikaz etmişlerdir.

  - Bir defasında adamın biri huzurlarına pek perişan bir kıyafetle girmiş, Peygamberimiz (sav) ona : “Geçinmek için hiç bir maddi imkanın yok mu ?” demişler. “Var” cevabını alınca, şöyle buyurmuşlardır : “Mademki Allah’ın nimetlerine nâil olmuşsun ; o halde nimetin eseri üzerinde görülsün.”

  - Câhiliye âdetlerini üzerinden atamayan bazı kimseler, yerlere tükürür, hatta mescidde ibâdet esnasında bile bu gibi hareketlerde bulunurlardı. Peygamberimiz (sav) bu fena âdetlerden son derece tiksinir ve yüzleri kıpkırmızı kesilirdi.

  - Peygamberimiz (sav) umûmî meclis ve mescidlerde, “Kâfûr” veya başka tütsüler yakılmasını isterlerdi. Cuma günleri mescide güzel koku saçılmasını emrederlerdi.

  - Sıcak bir günde iş veren ve işçiler, iş elbiseleriyle mescide gelmişler, mescid de küçük olduğu için, içerinin havası bozulmuş ve kokmuştu. Bunun üzerine Rasûl-i Ekrem (sav) : “Yıkanarak gelmiş olsaydınız daha iyi olurdu.” Buyurmuşlardı. Ondan sonra da Cuma günleri yıkanmak sünnet olmuştur.

  - İslâm öncesi câhiliyet adetlerini üzerlerinden atamayan bazı kimseler, temizliğe hiç önem vermezler, sokaklara, yollara, ağaçların altına bile pislerler ve abdest bozarlardı. Resûlullah (sav), sahabeyi bu tür davranışlardan menetmişlerdir.

  - Peygamberimiz (sav) turp, soğan, sarmısak, pırasa gibi fenâ koku veren yiyeceklerin kokusundan pek hoşlanmazlardı. Onun için de bu gibi şeyleri yiyen şahısların kokulu halleriyle mescid’e gelmemelerini isterlerdi.

  - Resûlullah (sav) yanlarında ayna, tarak ve misvak bulundurur, sahabeye de taşımalarını tavsiye ederlerdi. Boş vakitlerinde, sıkca misvak kullanırlardı.
   
  En son bir moderatör tarafından düzenlenmiş: 16 Kasım 2014
Yükleniyor...
- muhammedin(SAV) kıyafet temizliğine Forum Tarih
2016 uzun mezuniyet kıyafetleri Moda Rehberi 21 Ocak 2016
Kıyafette renk seçiminin önemi Moda Rehberi 20 Ocak 2016
Tesettür mezuniyet ve balo kıyafetleri 2016 Moda Rehberi 25 Kasım 2015
Paten kullanırken nasil kıyafetler giyilmelidir? Ders notları 9 Kasım 2014