Hz Muhammed'in insan sevgisiyle ilgili kıssa

'Hz.Muhammed (sav)' forumunda Demet tarafından 6 Aralık 2014 tarihinde açılan konu

 1. Demet

  Demet Editör

  Hz Muhammed'in insan sevgisiyle ilgili kıssa

  Sen ki insanların en merhametlisi, en düşüncelisi; insanları bu kadar sevmeseydin, Miraç gecesi semada “Ümmetim, ümmetim” diye Allah’a dua eder miydin? Sendeki bu sevgi olmasa insanlar sevmeyi nereden bilebilirdi ya Muhammed (sav)!

  Hazreti Muhammed,çocukları çok sever,onlara daima ilgi gösterir,onlara şefkat ve merhametle yaklaşırdı. Çocuklara değer verir,zaman zaman onlarla şakalaşırdı.

  Bir gün,bir çocuğun bahçedeki hurmaları taşlayarak düşürdüğünü ve yediğini gördü. Çocuğu çağırdı ve sordu: “Niçin taş atıyorsun?” Çocuk; “Hurma yemek için;canım çok hurma yemek istedi.” diye cevap verdi. Bunun üzerine Peygamber Efendimiz, “Yavrum! Sakın taş atarak hurmaları düşürme, sadece yere düşenleri al ve ye” dedi.

  Medine’de kıtlık olduğunda aç bir adam,izin almadan kendisine ait olmayan bir bahçeye girmiş,birkaç hurma yedikten sonra,biraz da torbaya koymuştu. Bahçe sahibi onu yakalamış ve ona çok kötü davranmıştı. Adam, Peygamber Efendimize gelerek bahçe sahibinden yakındı. Hazreti Muhammed,bahçe sahibine; “O, cahildi; sen ona öğretmeliydin. O, açtı; sen ona merhamet edip onu doyurmalıydın” dedi.
   
Yükleniyor...
- Muhammed'in insan sevgisiyle Forum Tarih
Hz.Muhammed'in döneminde islamiyeti yaymak için hangi savaşlar yapılmıştır Hz.Muhammed (sav) 14 Ocak 2015
Hz.Muhammed'in hayatını öğrenmenin önemi nedir kısaca Hz.Muhammed (sav) 2 Aralık 2014
Hz. Muhammed'in (sav) temizlik ile ilgili sözleri Güzel Sözler 7 Eylül 2014
Peygamber efendimiz hz muhammed'in sav yaptığı duaları Hz.Muhammed (sav) 30 Mayıs 2014