Hz Muhammedin güzel ahlakı ile ilgili kompozisyon

Konusu 'Sözel Dersler' forumundadır ve Wish tarafından 28 Mart 2011 başlatılmıştır.

 1. Wish Üye

  Peygamber efendimizin güzel ahlakı ile ilgili komposizyon

  Rasulullah (s.a.s.) her yönden örnek alınacak en mükemmel insandır, Her müslümanın O’nu en güzel şekilde öğrenip tanıması; Onun yüce ahlâkını yaşamaya ve yaşatmaya çalışması lazımdır, Çünkü O’nun ahlâkı, Kur’ân ahlâkı idi.

  Hz. Muhammed üstün kişiliği, güvenilirliği , insana değer vermesi , hakkı gözetmesi , sabırlı ve hoşgörülü oluşuyla en güzel örnektir.
  Hz. Muhammed’in en önemli özelliği , başkalarına önerdiği öğütleri ve ahlak kurallarını önce kendi yaşamında uygulamasıdır. O , kendini başkalarından üstün görmemiş , Kur’an’ın öğütlerini ve yasaklarını yaşamının her anında uygulamıştır.

  "Hiç şüphesiz senin için bitmez tükenmez bir mükâfat vardır. Ve hiç şüphesiz sen pek büyük bir ahlâk üzerindesin." (Kalem Sûresi, 3-4)

  Yine Kur'ân'da Peygamberimiz için "Allah'ın Resulünde sizin için güzel bir örnek vardır" (Ahzâb Sûresi, 21) buyurularak, mü'minlerin, hayâtlarının bütün safhalarında onu örnek almaları tavsiye ve emredilir. Çünkü onun ahlâkı bizler için en güzel örnek, onun yaşayışı, halleri, sözleri ve hareketleri en mükemmel modeldir.

  Peygamberimiz de, "Ben ancak güzel ahlâkı tamamlamak için gönderildim" buyurur ve bu özelliğini, dünyadaki göreviyle bağlantılı olarak dikkat çekip bizlere anlatmaktadır.

  Peygamberimizin hayâtında ve ahlâkında, her meslek ve seviyeden insan, örnek alacak yönler bulabilir. İnsan olarak onun hayâtından alacağı sayısız fazilet ve güzellik yanında, kendi mesleğini ve toplumdaki yerini ilgilendirecek yüzlerce dersi de alabilir. Çünkü Peygamberimizin hayâtı her yönüyle hepimize örnektir.

Benzer konu başlıkları: Muhammedin güzel
Forum Başlık Tarih
Soru Cevap Hz. Muhammedin güzel davranışlarından bazıları 26 Ekim 2011
Soru Cevap Hz Muhammedin Güzel ahlakı ile ilgili anısı nedir? 3 Nisan 2011
Soru Cevap Hz. Muhammedin güzel ahlakı için hz.ayşe ne demiştir. 28 Mart 2011
Hz.Muhammed (sav) Hz Muhammedin güzel ahlakı ile ilgili örnekler 28 Mart 2011
Hz.Muhammed (sav) Hz Muhammedin güzel ahlakı 7 Mayıs 2010