Hz.Muhammed'in ayak izi nasıl oluştu

'Hz.Muhammed (sav)' forumunda HazaN tarafından 22 Mart 2011 tarihinde açılan konu

  1. Peygamber efendimizin ayak izinin İslam literatüründeki ismi Nakş-ı Kadem-i Şeriftir. Efendimizin ayak izinin oluşumu şöyle tarif edilmektedir:

    "Peygamber efendimizin bir mucizesi de yumuşak maddelere mesela kuma bastığı zaman ayak izlerinin belli olmaması fakat, taşa, sert maddelere bastığında izlerin çıkması idi. Mübarek ayağının bastığı ve iz bıraktığı bazı taş ve mermerler bir yadigar olarak asırlarca saklanmış elden ele emanet edilerek bereketlenilmiştir. Özellikle Müslüman devlet adamları, padişahlar bu kıymetli yadigarları önemli yerlerde özel muhafaza altına alarak, saklayıp, ziyaret etmişler ve ettirmişlerdir."

    Türkiyede bulunan ayak izi ise, İstanbul, Topkapı Sarayında Mukaddes Emanetler Dairesinde korunmaktadır. Peygamber efendimizin, Miraca çıkarken bastığı kayanın üzerine çıkan mübarek ayak izidir ve Hırka-i Saadet odasında bir dolap içinde muhafaza edilmektedir. Resulullah efendimizin Miraca çıkarken bastıkları bu mübarek kayanın üzerine Kubbet-üs-Sahra adıyla bilinen bina inşa edilmiştir.
     
    En son bir moderatör tarafından düzenlenmiş: 16 Ağustos 2014
Yükleniyor...
- Muhammed'in ayak nasıl Forum Tarih
Hz. Muhammed'in Ayak İzi Nerede Sergilenmektedir? Sorun Cevaplayalım 13 Ağustos 2011
Hz.Muhammed'in döneminde islamiyeti yaymak için hangi savaşlar yapılmıştır Hz.Muhammed (sav) 14 Ocak 2015
Hz Muhammed'in insan sevgisiyle ilgili kıssa Hz.Muhammed (sav) 6 Aralık 2014
Hz.Muhammed'in hayatını öğrenmenin önemi nedir kısaca Hz.Muhammed (sav) 2 Aralık 2014