Hz. Mevlananın düğün günü oğluna öğütler

'Kadınca' forumunda Semerkand tarafından 28 Kasım 2011 tarihinde açılan konu

1. Hz. Mevlana, düğün günü oğluna öğütler

Hz. Mevlânâ, oğlu Sultan Veled'i, sevgili dostu Selahaddin Zerkub'un kızı Fâtıma ile evlendirmişti.Hz. Mevlana, düğün günü oğluna şu öğütleri verdi:“Ey oğlum, şahımızın kızının, bizim ve bütün dünyanın gönlünün ve gözünün ışığı olan Fatıma'mızın, bir an yanılarak bile hatırını kırma!" Onu unutma, onu gücendirme. O sana verilmiş bir em...anettir. O öyle bir kadındır ki, cevherinin temizliğinden ötürü şikayette bulunmaz, hep sabreder. Fâtıma'yı aziz tutasın
    .Allah için, şu babanızın yüzünü, kendi yüzünü, bütün soyumuzun, sopumuzun yüzlerini ak etmek istersen onun hatırını aziz, pek aziz tut! "Onu can ve gönül tuzağıyla avlamak için, her günü ilk gün, her geceyi de bir gerdek gecesi say. Her günü ve geceyi, bayram günü ve gecesi bilesin."Düğünün bir anında oğlunun karşısında durdu ve ona şefkatle bakarak şöyle dedi:'Bir gün Rasülullah (Sallallahu Aleyhi vessellem.), Hz. Ali'nin elinden tuttu ve ona şu soruyu sordu:
    “Ey Ali! Ciğerimi yeryüzünde yürür görürsen ne yaparsın?Allah'ın aslanı:“Bilemem Ey Allah'ın elçisi!” dedi. Güzeller güzeli, sorduğu sorunun cevabını şöyle açıkladı:“Evlatlarımız, bizim yeryüzünde yürüyen ciğerlerimizdir. Fatıma'ya öyle davran!'Mevlana sözlerini şöyle tamamladı:“Oğlum, ben de sana aynı şeyi hatırlatıyorum. Gözünün yuvasını Fatıma'ya konuk kıl. Yüreğinin içini ona yurt yap. Yine de ona bir şey yaptım sanma!”Hz. Mevlânâ, gelini Fatıma Hatun'u öz kızı gibi gör-müş, böylece de bütün kayınpederlere ve kayınvalidelere örnek olmuştur. Demek ki, damadı “el oğlu”, gelini “el kızı” görmez, evladımız olarak görürsek, mesele hallolur. Zira iyi bir damat, iyi bir gelin, kazanılmış iyi bir evlattır.

Hz.Pir Mevlana Rumi