Hz Alinin kılıcı

Konusu 'İslam Tarihi' forumundadır ve Ezlem tarafından 21 Mart 2011 başlatılmıştır.

 1. Ezlem Üye

  Hz Alinin kılıcı zülfikar,Hz Alinin kılıcı resimleri  [​IMG]

  Tüm İnsanlığın Peygamberi Muhammed 'in damadı,amcasının oğlu ve 4 halifeden biri olan Hz.Ali'nin çatal şeklinde iki başlı kılıcının adı Zülfikardır.

  Islam inancına göre bu iki başlı kılıcın Uhud Savaşından önce gökten indiği ve Muhammed tarafından Ali'ye hediye edildiği rivayet edilir. Tarihçilere göre de bu kılıcı Mısır Melik'i Mukavkas Muhammed hediye etmişti. Amrû bin Adûd, savaşta kendisine karşı çıkacak bir savaşçı istediğinde Peygamber, Ali'ye bu kılıcı uzatarak onun karşısına çıkmasına izin vermişti.

  Ali'nin Uhud savaşında Kureyş’in önde gelen savaşçılarından dokuz kişiyi öldürdüğü, bu savaşta bedeninden yetmiş yara alarak son ana kadar Muhammed'i savunduğu, bu sebeple de Cebrail'in, “Zülfikar'dan başka kılıç, Ali’den başka da yiğit yoktur.” ("Lâ fetâ illâ Ali, lâ seyfe illâ Zülfikâr" Arapça: لا فتى الا على لا سيف الا ذوالفقار) dediği rivayet edilir. Ali'nin vasiyeti üzerine Necef'te denize atıldığı belirtilmiştir.

  Bu gün bir benzeri Topkapı Sarayında sergilenmektedir.

  [​IMG]


 2. Misafir Ziyaretçi

  Cevap: Hz Alinin kılıcı

  Vermis oldugunuz bilgiler icin tesekkür ederiz, yalniz bir de rica da bulunacagim; Peygamber efendimizin zikredilirken Hz. ve s.a.v. yani "Sallalahu aleyhi vesellem"i eklemeyi lütfen unutmayalim. Tesekküler.


Benzer konu başlıkları: Alinin kılıcı
Forum Başlık Tarih
Soru Cevap hz alinin kılıcı kaç kilo 21 Mart 2011
İslam Tarihi Hz Alinin kılıcı nerededir 21 Mart 2011
İslam Tarihi Hazreti Alinin Adaletle İle İlgili Sözleri 14 Ocak 2014
Sosyal Konular Valinin Görev Ve Yetkileri Nelerdir 5 Mart 2013
İş Dünyası Valinin Görevleri Nelerdir Kısa 1 Mart 2013