Hz. Adem’in ilk doğan kız ve erkek çocuklarının isimleri nelerdir?

'Merak Ettiklerimiz' forumunda Misafir tarafından 18 Ağustos 2011 tarihinde açılan konu

 1. Hz. Adem’in ilk doğan kız ve erkek çocuklarının isimleri nelerdir?
   
 2. Cevap: Hz. Adem’in ilk doğan kız ve erkek çocuklarının isimleri nelerdir?

  “İsrâiliyat’tan kaynaklanan bazı bilgilere göre Âdem ile Havva, cennetten çıktıktan 223 gün sonra evlenmişlerdir. Havvâ, Âdem’e her batında bir kız ve bir erkek olmak üzere, yirmi batında kırk çocuk doğurmuştur. İlk ikizler Kabil ile kız kardeşi Aklima, son ikizler ise Abdülmugis ve Emetülmugis‘tir. Sadece Şît tek doğmuştur. Kabil ve Aklima‘dan sonra ise Hâbil ile Lebuda doğmuştur.

  Âdem’in ilk çocuklarının isimleri, apokrif kabul edilen kitaplarda farklı şekillerde verilmektedir. “Hazineler Mağarası“na göre Kabil (Cain) ile Lebuda, Hâbil (Adel) ile Kelimath; “Âdem’in Vefatı” (La mort d’Adam) adlı esere göre Kabil ile Kainan, Hâbil ile Ema; “Âdem ve Havva’nın Mücadelesi”‘ne göre ise Kabil ile Luva, Hâbil ile de Aklejane dünyaya gelmiştir.” (Süleyman Hayri Bolay, “Âdem”, Diyanet İslam Ansiklopedisi, c: 1, s: 363)

  Yukarıda da söylendiği gibi bu bilgiler ayet veya hadis değil, İsrailiyat kaynaklıdır. Yani doğruluğu şüphelidir. O gözle değerlendirilmesi gerekmektedir.
   
Yükleniyor...
- Adem’in doğan kız Forum Tarih
Doğanın dengesinin bozulması insanlar ve çevre üzerinde ne tür etkiler bırakmış olabilir? Genel Türk Tarihi 4 Eylül 2016
yeni doğan bebek hangi dua okunur Dualar ve Faziletleri 24 Kasım 2014
Recep Tayyip Erdoğan mı, Abdullah Gül mü daha yaşlıdır Sorun Cevaplayalım 3 Eylül 2014
Yeni doğan bebek için hayırlı olsun mesajları Güzel Sözler 29 Mayıs 2014