Hüsameddin Mültani Kimdir, Kısaca

'Biyografi' forumunda Masal tarafından 31 Temmuz 2012 tarihinde açılan konu

1. Hüsameddin Mültani Hayatı

Hüsameddin Mültani Hakkında Bilgi

Hindistan'da yetişen evliyânın büyüklerinden.

Doğum târihi belli değildir. Nizâmüddîn-i Evliyânın sohbetlerinde bulunarak yetişti. İslâmiyetin emirlerini yerine getirmekte, hocasına olan muhabbet ve bağlılıkta, diğer arkadaşlarından ilerideydi. Hâce hazretleri bu talebesi hakkında; "Dehli, onun himâyesindedir" buyururdu. Oldukça mütevaziydi.

Bir gün, paltosunu omzuna atmış bir yerden geçerken paltosu düştü. Fakat o bunu farkedemedi. Bunu gören birisi, hemen paltoyu yerden alarak "Efendi hazretleri!" diye seslendi. O ise, kendisinde bu sıfatı görmediği için, başkasını çağırıyorlar zannetti. Nihâyet o kimse, koşarak arkasından yetişip paltoyu verirken: "Efendim size seslendim fakat duyuramadım" dedi. Buna cevâben: "Sesinizi duydum. Fakat kendimde “Efendi” ve “Hazret” gibi sıfatları görmediğim için cevap vermedim. Kusûra bakmayın. Alâkanız, îkâzınız için teşekkür ederim." dedi.

Hüsâmeddîn Mültânî, Hâce Nizâmüddîn-i Evliyâ'dan icâzet ve hilâfet almakla şereflendiği zaman, hocasından nasîhat etmesini istedi. O da üç defâ; "Dünyâyı terk, dünyâyı terk, dünyâyı terk." buyurdu. Sonra da; "Kırda bir yere gidip orada yalnız kalmayı tercih etme! Şehirde insanlar arasında bulun ki, senden istifâde etsinler ve insanlardan bir şey bekleme." dedi.

Bundan sonra Gücerât (Ahmedâbâd) beldesine giden Hüsâmeddîn Mültânî, orada insanlara doğru yolu göstermekle meşgûl olup ,1334 (H.735) senesinde bu şehirde vefât etti. Kabri orada tanınmakta ve ziyâret edilmektedir.