Hürrem Sultanın oğlu Şehzade Selimin (2. selim) Lakabı Nedir?

'Osmanlı Tarihi' forumunda Ceylan tarafından 20 Şubat 2013 tarihinde açılan konu

1. 2. Selim'in Lakabı Nedir?

Hürrem Sultanın oğlu 2. Selim tahta çıkan tek şehzadedir. Diğer kardeşlerinin ölümünden sonra taht 2. selime kalmıştır. 2. Selim küçük yaşlardan itibaren kardeşi beyazıt ile iktidar savaşına girmiş ve bu savaştan kardeşinin ölümüyle galip çıkmıştır.

Şehzade Beyazıtın aksine Şehzade Selim, eğlenceye ve zevke düşkün bir kişiydi. Bu yüzden taht varisi olarak Beyazıt görülüyordu. Ancak Beyazıt hırslarına yenik düşüp babası tarafından öldürülünce Kanuniden sonra Şehzade Selim 2. selim olarak tahta geçti.

Genç yaşlarından itibaren zevke ve eğlenceye düşkünlüğü ileriki yaşlarında da devam eden 2. Selim'e tarihte sarhoş selim de denmektedir.2. selimin bir diğer adı da Sarı Selimdir. Bu ismin verilme sebebi 2. selimin saçlarının sarı oluşuydu. Görüntü olarak Hürrem Sultana çok benzermiş.

Babası gibi II. Selim divan edebiyatına birçok eser bırakmış bir şairdir. Selim'in özellikle Nurbanu Sultan için yazdığı şiirler divan edebiyatının en güzel eserleri arasında gösterilir.

2. Cevap: Hürrem Sultanın oğlu Şehzade Selimin (2. selim) Lakabı Nedir?

Sarı selimi duymuştum sarhoş selimi ilk kez duymuştum.şaşırdım!!!!

3. Vallahi sarı selimi biliyordum da sarhoşu ilk defa duyuyorum