hürrem sultan ile ilgili kitaplar

'Biyografi' forumunda Violet tarafından 22 Mart 2011 tarihinde açılan konu

1. hürrem sultan ile ilgili kitaplar,hürrem sultan kitapları,hürrem sultan ile ilgili yazılan kitaplar,

Hürrem Sultan ile ilgili kitaplar, Muhteşem Yüzyıl Hürrem Sultan kitapları, Kanuni Sultan Süleyman ile Hürrem Sultan arasındaki aşkın anlatıldığı, yayınlanmaya başladığı günden itibaren tartışmaları da beraberinde getiren “Muhteşem Yüzyıl” adlı dizi, Hürrem Sultan’la ilgili kitapların satışlarını artırdı.

AA muhabirinin yayın evlerinden derlediği bilgilere göre, tartışmalara yol açan dizinin yayımlanmaya başladığı 5 Ocak tarihinden itibaren Hürrem Sultan ve haremle ilgili kitaplara da ilgi arttı.

Alfa Yayınevi yetkilileri, Demet Altınyeleklioğlu’nun kaleme aldığı ilk baskısı 2009 yılında yapılan Hürrem Sultan’ın hayatının anlatıldığı “Moskof Cariye Hürrem” ile Hürrem Sultan ile Kanuni Sultan Süleyman’ın kızı Mihrimah’ın hayatının anlatıldığı 2010 yılı ağustos ayında basılan “Cariyenin Kızı Mihrimah” adlı kitapların diziden önce 64 bin adet sattığını belirttiler.

Dizinin yayınlanmaya başlamasıyla kitaplara ilginin arttığını ifade eden yetkililer, dizinin gösterilmeye başlandığı sadece 2 haftalık süreçte söz konusu kitapların 13 bin adet sattığını ifade ettiler.

İnkılap Yayınevi yetkilileri ise Colin Falconer’in yazdığı “Bir Hürrem Masalı” adlı kitabın satışının diziyle birlikte yüzde 50 arttığını, Çatı Yayınları da, 5 ocakta yayımlamaya başladıkları Nazım Tektaş’ın “Hürrem Sultan” ve Ertuğrul Burak’ın “Cariyeler Saltanatı” adlı kitaplarının birinci baskılarının bittiğini, ikinci baskıya başlayacaklarını açıkladı.

-”OKUYUCU GERÇEĞİ ÖĞRENMEK İSTİYOR”-
    Samsun’daki kitapevleri de, dizinin Hürrem Sultan, harem, cariyelik ve Osmanlı tarihi ile ilgili kitaplara ilgiyi artırdığını, bu durumdan da memnun olduklarını söylediler.

Endülüs Kitapevi sorumlusu Esat Şengül, “Muhteşem Yüzyıl” adlı dizinin tartışılmasının nedeninin, dizinin gerçekleri yansıtmadığı yönündeki iddialar olduğunu, bu tartışmaların da o dönemle ilgili merak uyandırdığını söyledi.

Pek çok okuyucunun bu konuda daha fazla bilgi sahibi olmak için Osmanlı Dönemi ile ilgili kitaplara başvurmayı tercih ettiklerini anlatan Şengül, bunun da kitap satışlarını artırdığını kaydetti.

Şengül, “Bu dizi biliyorsunuz tartışmalara neden olduğu için, ’gerçekten öyle mi, dizide olduğu gibi mi, yoksa farklı mı Kanuni dönemi ?” diye merak edip kitap alan çok sayıda okuyucu geldi. Sonuç olarak bu dizinin tarih kitaplarının okunmasına katkısı oldu. Öyle bir şey ki; hepimiz biliyoruz diziler kurmaca üzerine olduğu için bazen gerçeği yansıtır bazen yansıtmaz. Yorum yapmak istemiyorum ama şu bir gerçek bu diziden sonra Hürrem Sultan ve Kanuni Sultan Süleyman ile ilgili kitaplar kalmadı elimizde” dedi.

Deniz Kitapevi sorumlusu Sedat Dursun ise, Kanuni dönemiyle ilgili kitap satışlarında bir artış olduğunu vurgulayarak, “Bu kitaplara rağbet ev hanımlarından da oluyor. Diziden sonra bu kitaplara ilgi çok oldu. Gelip soruyorlar, burada bir göz gezdiriyorlar, alıyorlar” diye konuştu.

NT Mağazaları Samsun Şubesi kitap satış sorumlusu Davut Bıyık da, tarihle ilgili kitapların okuyucu kitlesinin arttığını belirtti.

“Kanuni Sultan Süleyman, Hürrem Sultan ile ilgili kitaplara ilgi ve alaka artmış durumda” diyen Bıyık, “Bence şu an tarihimizi öğrenmenin zamanı geldi diye düşünüyorum. Bu diziyle birlikte insanlar tarihi araştırır oldu. Çünkü o kadar eleştirilere maruz kalmasından sonra insanlar artık bu dizide anlatılanların gerçek olup olmadığını araştırmak için bu kitapları alıyorlar ve yanlış olsun olmasın vatandaşlar bilgilenmek istiyor” ifadelerini kullandı.

Hürrem, tarihi gerçekler ve kimi gerçek karakterler kullanılarak kurgulanan bir roman ve yazarımız Demet Altınyeleklioğlu, kendi hayalgücünün ürettiği müthiş bir Hürrem hikayesi anlatırken, 16. Yüzyılın saray atmosferine, kokusuna, rengine, dokusuna ve duygusal haritasına da yeniden hayat veriyor 16. yüzyılın özellikle ilk yarısına hiç kuşkusuz Osmanlı Hakanı Kanuni Sultan Süleyman, İngiltere Kralı Sekizinci Henry ve Kutsal Roma Germen İmparatoru Şarlken damgasını vurmuştu. Bu hükümdarların iktidar mücadesi ve savaşları kadar aşkları da tarihin seyrini değiştirdi. Sultan Süleyman ve güzel cariyesi Hürrem, Sekizinci Henry’nin başını kestirerek öldürdüğü iki kraliçesinden biri olan Anne Boleyn ve Şarlken’in Avrupa’yı din savaşlarına sürüklemesinde başrolü oynayan karısı Isabella…

Birbirini tanımayan bu üç güzel kadının, hemen hemen aynı yıllarda iktidar mücadelesi verdiği üç saray, romanlara, filmlere, TV dizilerine ilham veren büyük aşklara, inanılmaz entrikalara, komplolara, kanlı cinayetlere sahne oldu.

Fakat bu öykülerin hiçbiri; haremle, dünyanın en kudretli hükümdarı Sultan Süleyman arasındaki tehlikeli yolda yürüyen Hürrem’in macerası kadar masalsı değildi.

Colin Falconer
    Pencere Yayınları;

Örümcek, Sultan'ın sarayında ağlarını örüyordu.

'Küçük Roxelana...'

'Ben senin... küçük Roxela'nan değilim.

Ben seni... hiç sevmedim. Yaşamımın... her günü... senden nefret ettim... dişlerimi hınçla ağrıtıncaya kadar...'

Süleyman, yaslanabilmek için yatağın tepeliğinin altın kolonlarına yapıştı.

'Sen hastasın. Bunları ciddiye almıyorum! ' dedi yüksek sesle.

'Ben senin tutsağındım... kendimi sana teslim etmekten başka... yapacak bir şey kalmamıştı bana. Ama, ah, ... senden nasıl da nefret ettim! '

Süleyman, gerçek bir umutsuzlukla kulaklarını tıkadı.

'Bunları daha fazla dinlemeyeceğim! '

'Bayezıt'ın niçin böyle.. kusursuz bir savaşçı olduğunu... hiç düşünmedin mi? Bu... onun İbrahim'den olmasından... kaynaklanıyor! '

'Hayır! Bu olanaksız! '

'Ona... öyle... güvendin ki... budala...

Mısır'dan geri döndüğünde... onun ne yaptığını hiç anlamadın.'

'Hayır! '

'Görüyor musun. benim Osmanlılara... bıraktığım... mirası...

Karar ver Süleyman! Selim... ya da... bir Rumun oğlu! Seni lanetliyorum... ve senden sonraki her Sultanı... lanetliyorum... ta ki... senin imparatorluğun... toz duman içinde yerle bir oluncaya dek.'

'Kes artık, lütfen! '

'Senden... öyle nefret ediyorum ki! '

'Haaaayııır! ' Onu omuzlarından tutup sarstı.

'Beni seviyorsun. Söyle, beni seviyorsun! '

Pavlo Arhipoviç Zahrebelniy
    Ufuk Kitapları / Edebiyat Dizisi

Yazar, Ukrayna'nın kırlarından, Rohatin'den Osmanlı Devleti'nin payitahtı İstanbul'a, Saray'a ve zamanın en güçlü hükümdarının kalbine; esir bir genç kızdan muktedir bir Valide Sultan'a doğru giden yolda yaşanabilecekleri, insani olanın olasılıklarını, muhayyile üzerinden mümkün kılmış...

Hürrem Sultan Kanuni Sultan Süleyman'ın eşi ve Osmanlı tarihinde önemli roller oynamış bir sultandır. Bir Osmanlı padişahıyla nikahla evlenmiş tek kadın olarak bilinir. Leh asıllı Yahudi bir ailede doğan Hürrem Sultan'ın asıl adı Roxelanne'dı (Alexandra Lisowska). Güzelliği nedeniyle küçük yaşta 1520 tarihinde bugünkü Ukrayna sınırları içinde bulunan Rohatyn şehrinden kaçırılmıştır. (Bölge 1184-1939 yılları arasında Polonya Kırallığı sınırları içersinde bulunuyordu.) Daha sonra Kırım Hanı tarafından Osmanlı sarayına sunulan Hürrem Sultan, sarayda özel bir eğitim gördü. Dişiliği, zekası ve becerisi ile padişahın dikkatini çekmeyi bildi. Harem kadınları ve saray ileri gelenleri arasında da kendine yer edindi.

Kanuni'nin güven ve sevgisini kazanarak onun nikahlı eşi olduktan sonra belli bir plan dahilinde çalışarak, el altından çeşitli entrikalar uygulayarak 16. yüzyıl Osmanlı tarihini olumsuz yönde etkilediği iddia edilir. Kanuni'nin, Gülbahar Hatun'dan olan veliahtı Mustafa'yı ortadan kaldırmak için çeşitli entrikalar ile önce Gülbahar Hatun'u, ardından 40 yaşındaki veliaht Mustafa'yı boğdurttuğu söylenir.

Devlet yönetiminde etkili olan Hürrem Sultan, İran savaşını destekledi. Ruslar ve Lehlerle barış içinde yaşanılmasını sağladı. Bu dönemde Ruslar Kazan ve Astrahan Hanlıklarına hakim olup doğuya doğru yayılmaya başladılar. Tüm bunlara rağmen, eşi Kanuni Sultan Süleyman'dan önce 52 yaşındayken öldü ve oğlu II. Selim'in tahta çıkışını göremedi.
    Çeviren: Ömer Dermenci - 613 sayfa, 2. hamur, ISBN: 9756065141; Boyut: 13,5x21cm; Baskı Tarihi: Mayıs 2006
    Özgün Dili: Rusça

Kitabın Yazarı : M. Turhan Tan
    Kitabın Yayınevi : Oğlak Yayıncılık
    Basım Tarihi : Ocak 2002

Osmanlı İmparatorluğu'na hükümdar olmuş en büyük sultan: Kanuni Sultan Süleyman.. ve onun kalbine sultan olan Kanuni'yi kendine aşık eden bir kadın. Hurrem Sultan. Saraya esir bir kız olarak girip, kısa sürede Kanuni'nin tek sevgilisi olan, kendi çocuklarından biri tahta geçsin diye Kanuni'nin veliahtını çeşitli yollarla kışkırtıp öldürten, tarihin gelmiş geçmiş en güzel ama bir o kadar da acımasız kadınının romanlaştırılmış hayatı.. M. Turhan Tan'ın kıvrak kaleminden, gerçek kaynaklara dayanılarak yazılmış "gerçek Hurrem Sultan"nın büyük romanı..

Haremden saltanata giden tehlikeli yolda yürüyen bir kadın.

Hürrem, tarihi gerçekler ve kimi gerçek karakterler kullanılarak kurgulanan bir roman ve yazarımız Demet Altınyeleklioğlu, kendi hayalgücünün ürettiği müthiş bir Hürrem hikayesi anlatırken, 16. Yüzyılın saray atmosferine, kokusuna, rengine, dokusuna ve duygusal haritasına da yeniden hayat veriyor 16. yüzyılın özellikle ilk yarısına hiç kuşkusuz Osmanlı Hakanı Kanuni Sultan Süleyman, İngiltere Kralı Sekizinci Henry ve Kutsal Roma Germen İmparatoru Şarlken damgasını vurmuştu. Bu hükümdarların iktidar mücadesi ve savaşları kadar aşkları da tarihin seyrini değiştirdi. Sultan Süleyman ve güzel cariyesi Hürrem, Sekizinci Henry’nin başını kestirerek öldürdüğü iki kraliçesinden biri olan Anne Boleyn ve Şarlken’in Avrupa’yı din savaşlarına sürüklemesinde başrolü oynayan karısı Isabella…

Birbirini tanımayan bu üç güzel kadının, hemen hemen aynı yıllarda iktidar mücadelesi verdiği üç saray, romanlara, filmlere, TV dizilerine ilham veren büyük aşklara, inanılmaz entrikalara, komplolara, kanlı cinayetlere sahne oldu.

Fakat bu öykülerin hiçbiri; haremle, dünyanın en kudretli hükümdarı Sultan Süleyman arasındaki tehlikeli yolda yürüyen Hürrem’in macerası kadar masalsı değildi.