hurda araç

'Sorun Cevaplayalım' forumunda Misafir tarafından 13 Ocak 2011 tarihinde açılan konu

1. hurda araçlar toplanacak güzelde toplama merkezleri bildiğim kadarıyla üç ilde toplanacak uzak illerde ki insanlar nasıl araçlarını bu illere nasıl götürecek ki biraz saçma geliyor bana bu konuda daha duyarlı olup her ilde toplama merkezleri yapılması lazim yoksa bu yasa saçma olur belli bir rant vatandaşın hakkını kasp eder benim aracım yasanın verdiği ücret e göre 4500 TL YAPIYOR ADAM DİYOR BANA 2500 TL YE ALIRIM ONU NİÇİN 2000 TL ZARAR ÇEKEYİM Kİ İLGİNİZE TEŞEKKÜRLER...

2. Cevap: hurda araç

Ekonomik ömrünü doldurarak hizmet dışı kalan, bu araçların motorlu taşıtlar vergisi borcu, ile gecikme zammı,faizi ve aracın tescil plakasına yazılmış idari para cezaları silineceği için hurda araç yasası önemli bir avantaj teşkil etmektedir.

Bakanlık kaynaklarına göre süregelen 'hurda' araç uygulaması çerçevesinde bugüne değin 1985 yılına kadar olan araçlar hurdaya ayrıldı ve trafikten çekilen 76 bin araca 350 milyon TL'lik ödeme yapıldı.

Eski Araçların Ve Arabaların Toplanması 2012 Trafikten Kaldırılacak Araçlar 2012 Eski Hurda Araçların Devlet Tarafından Alımı Ödemeleri

Ulaştırma Bakanlığınca hazırlanan Bir Kısım Motorlu Karayolu Taşıtlarının Piyasadan Çekilmesine İlişkin Tebliğ Resmi Gazetenin bugünkü sayısında yayımlandı. Tebliğe göre taşıt alımları için takvim şöyle olacak:
    Tebliğle, karayolu taşımalarının ekonomik, seri, elverişli, güvenli, verimli, kaliteli, çevreye kötü etkisi en az ve kamu yararını gözetecek şekilde düzenlenmesi için ekonomik ve teknik ömrünü tamamlamış ticari motorlu karayolu taşıtlarının bir kısmının piyasadan çekilerek, can ve mal güvenliğinin artırılması ve mevcut atıl kapasitenin azaltılarak sağlıklı bir taşımacılık piyasasının oluşturulabilmesine destek sağlanması hedeflendi.