hurafe nedir ve gerçek mi?

'Ders çalışıyorum' forumunda anniccha tarafından 10 Ekim 2010 tarihinde açılan konu

 1. hurafe nedir ve gerçek midir?

  “Hurâfe” lûgatte; inanılmaz, uydurma, aslı esası olmayan, yalan hikâye ve rivayetler, saçma sapan sözler, efsaneler demektir. Cem‘îsi, (çoğulu) hurâfât olarak gelir.

  Dinî ıstılahımızda ise "hurâfe”; İslâm’ın aslında bulunmadığı halde, sonradan uydurulan, yaygınlaştırılan ve dinin aslındanmış gibi gösterilen her çeşit batıl inanış ve âdetler manasında kullanılır.

  Bir başka ifadeyle hurâfe, dinimizle alakalı bazı hususların, bilerek veya bilmeyerek yanlış anlaşılması veya “yorumlanması” neticesi, başka batıl inanış ve mahallî âdetlere de karışarak ortaya çıkan şeylerdir. Bu nevi asılsız inanç ve davranışlar, daha çok eski batıl din ve inanışlardan gelen kalıntılar olarak ortaya çıkmaktadır.

  Müslüman’ın inanç ve ibadetinde, ahlâk ve amelinde hurâfelere yer yoktur. Onun hayatında ölçü; Allah’ın Kitabı, Resûlü’nün sünneti, ashabının gittiği yol, Ehl-i Sünnet âlimlerinin çizdikleri istikamettir.

  O bakımdan mü’min;

  - Ölen kardeşinin arkasından ne alkış tutar, ne de ona çiçek ve çelenk gönderir. Zira bunların ölene fayda vermeyeceğini, öbür âlemde geçer akçe değil, birer hurâfeden ibaret âdetler olduğunu bilir.
   
Yükleniyor...
- hurafe nedir gerçek Forum Tarih
Hurafe nedir? Halk arasında yaygın olan Hurafeler nelerdir? İslami Bilgiler 6 Şubat 2013
Hurafe nedir sözlük anlamı Dini Konular 12 Aralık 2012
Hurafe nedir kısaca bilgi Dini Konular 18 Mayıs 2011
Hurafe Ne Demek - Hurafe Nedir - Hurafe Anlamı Dini Konular 16 Şubat 2011