Hoşgörü ile ilgili sözler

Konusu 'Soru Çözüm' forumundadır ve misafir. tarafından 3 Ekim 2010 başlatılmıştır.

1. misafir. Üye

Arkadaşlar hoşgörü ile ilgili güzel sözler lazım çok aciiiillllllll lütfen yardım edin yarına yetiştirmem gereken bir ödevim var. Hoşgörü ile ilgili dini sözler, özlü sözler, atasözleride olur. Yardımınızı bekliyorum.

2. Dark Üye

Cevap: Hoşgörü ile ilgili sözler

Sevdiğinin kusurlarını hoş görmeyen,sevmiyor demektir. Goethe

Hoşgörü, en iyi dindir. Victor Hugo
    “Hoşgörülü ol ki sana da öyle davranılsın.” Hz.Muhammed (Sav)

Hoşgörü, uygarlığın biricik sınavıdır. Arthur Helps

Hoşgörü, yapılan her şeyin kolayca kabul edilip onaylanması değildir.

Affetmek,geçmişi değiştirmez ama,geleceğin önünü açar.Paule Boese

Hoşgörü, başkalarının görüşlerini anlama yeteneği ve acı bir duygu beslemeden, anlayışlı bir tartışma arzusudur. Macintosh

Hoşgörüsüzlük, insanın kendi davasına inanmasının bir kanıtıdır. Gandhi

İnsanlığın kurtuluşunu sağlayacak en büyük erdem toleranstır. H.Wilhelm Van Loon

Meyvesi çamura düşüyor diye, ağaca mı lanet edilir? Hölderlin

Toplumsal hayatta en yararlı erdem hoşgörüdür. Dale Carnegie

Bu çağın gereği ortak bir din değil, çeşitli dinlere bağlı insanlar arasındaki karşılıklı hoşgörü ve saygıdır. Gandhi

Gülümsemek,iki insan arasındaki en kısa mesafedir.Victor Borqe

Hayattan hoşnut olun,çünkü size sevmek,çalışmak,oynamak ve yıldızlara bakma şansı veriyor.Henry Dyke

Başkalarının iyiliği için uğraşan bir kişi,kendi iyiliğini de garanti altına almıştır.Confucius

İki şeyi unut;yaptığın iyiliği ve gördüğün kötülüğü. Lokman hekim

Gel, gel, ne olursan ol yine gel İster kafir, ister mecusi, ister puta tapan ol yine gel Bizim dergahımız, ümitsizlik dergahı değildir Yüz kere tövbeni bozmuş olsan da yine gel”

“Sevgide güneş gibi ol, dostluk ve kardeşlikte akarsu gibi ol, hataları örtmede gece gibi ol, tevazuda toprak gibi ol, öfkede ölü gibi ol, her ne olursan ol, ya olduğun gibi görün, ya göründüğün gibi ol”

“Nice insanlar gördüm, üzerinde elbisesi yok Nice elbiseler gördüm, içinde insan yok”

“Her gün bir yerden bir yere göçmek ne iyi Her gün bir yere konmak ne güzel Bulanmadan, donmadan akmak ne hoş Dünle beraber gitti cancağızım, ne kadar söz varsa düne ait Şimdi yeni şeyler söylemek lazım”

“Ölümümüzden sonra mezarımızı yerde aramayınız! Bizim mezarımız âriflerin gönüllerindedir”
  3. kapı çalan Ziyaretçi

hoşgörü iyilikdir

oleyyyyyyyy tşkler
  4. Misafir Ziyaretçi

çok teşekkür ederim bana yardımcı oldunuz ödevimi yaptım.
  5. EyLüL Üye

Gericilere hoşgörü göstermek yüce bir terbiye göstergesi değil, bir milletin mutluluğuna, şerefine ve namusuna göz dikenlere hoşgörüdür ki, hiçbir zaman, hiçbir kişi buna izin veremez

MUSTAFA KEMAL ATATÜRK

6. Misafir Ziyaretçi

hoşgöri bilgi ile beslenir
  7. Misafir Ziyaretçi

hoşgörü nedir
  8. EyLüL Üye

Hoşgörü, sağlıklı insan davranışıdır. Hoşgörü sağlıklı insan hayatının, özüdür. Beşeri münasebetlerin temelidir.

Bugün her zamankinden daha fazla hoşgörüye ihtiyacımız olduğu aşikardır. Olumsuz birçok davranışın sebebi, yeterince hoşgörülü olamamaktır. Evde, trafikte, sokakta, okulda, işyerinde, kısaca insanın olduğu her yerde eğer hoşgörü yoksa orada bencillik, anlaşmazlık, güvensizlik, tartışma, kavga olumsuzluk adına her şeyi görebilmek mümkündür.

Eğitimli ya da eğitimsiz her insanda görülebilen bir eksikliktir, hoşgörüsüzlük. Peki bunun sebebi nedir ? Neden tarih boyunca Yüce Milletimizin hasletlerinden olmuş bir davranışı, bugün yeterince gösteremiyoruz. Bunun bir çok sebebi olabilir. Bunlardan kanaatimizce en önemlisi: insanın kendisi ile barışık olamamasıdır. İnsanımız, kendisine güvenmiyor, inanmıyor. Kendisini yeterince tanımıyor . En önemlisi kendisini sevmiyor, saygı duymuyor. Eğer insanın kendisine saygı ve sevgisi kalmamışsa, kendisi ile barışık olması da mümkün değildir.

Düşünün, en son ne zaman aynaya bakıp, kendinize gülümsediniz. Bu sabah kaç kişiye merhaba, günaydın ya da hayırlı sabahlar dediniz. Yoksa her gördüğünüz, tanıdığınız kişi için bu işte öyle biridir diye olumsuz mu düşündünüz ? Ayıbını mı aradınız ? Bu sabah trafikte içinizden kaç kişiye bir şeyler mırıldandınız . Kaç defa yardıma ihtiyacı olan insanları gördüğünüzde başınızı çevirdiniz . Okulda, sınıfta, sırada kaç kişiye kötü davrandınız. Arkadaşlarınızı, bencilliğinizden dolayı üzdünüz. Yönetici iseniz, idarenizdeki kaç insanı yeterince dinlemediğiniz için kırdınız. Yoksa siz sadece kendinizi mi düşünüyorsunuz ?

Hoşgörü bir vurdumduymazlık değildir. Hoşgörü görmezlikten gelmek hiç değildir. Hoşgörü kendini bilmektir. Hoşgörü haddini bilmektir. Hoşgörü haddini bilerek sürdürülen hayat biçimidir. Hoşgörü bir anlayıştır, anlayışlı olmanın adıdır, sevginin yoludur. Hataları düzeltebilmedir. Yoksa bana ne lazımcılık değildir. Anlayışın kendisidir. Hoşgörü, çağın getirdiği sorunların, aç gözlülüğün, doyumsuzluluğun, sevgi yoksunluğunun, güvensizliğin çaresi olabilecek bir anlayış tarzıdır, insanın özüdür.

Görülen odur ki bugün insanımız kendisi ile barışık değil. Her gün, haberlere baktığınızda olayların bir çoğunun sebebinin hoşgörüsüzlükten kaynaklanıp kaynaklanmadığını bir düşünün... İnsan kendisi ile barışık olamadığı zaman, toplumda kendisi barışık olamıyor. Sonra da herkes bir başkasını suçluyor. Çünkü en kolayı bu.

Hz. Mevlana: “ Ben insanların ayıplarını gören gözlerimi kör ettim. Sen de onlara benim gibi iyi gözle bak.” Diyor ve ekliyor.

“Bakın ! Toplumsal bunalımların, kavga ve dövüş ortamının tek ve en güçlü doğuş sebebi sevgi eksikliğidir. Bunun en doğru tedavi yolu ise sevgiyi aramak, yaşamak, uygulamaktır. Hoşgörülü olursanız seversiniz. Sevilirsiniz. Karar verirseniz ve de bu yolda çalışırsanız her şeye ulaşırsınız !”

Hoşgörü ustası Hz.Mevlana, gibi Yunus Emre, Bektaş Veli, Karaca Sultan da insanları hoşgörüye davet etmişler ve yaşadıkları dönemde Anadolu’yu bir hoşgörü cennetine çevirmişlerdi. Ama bugün aynı Anadolu’da hoşgörü yerine daha çok hoşgörüsüzlük almış başını gidiyor.

Toplumda hoşgörüye dönüşün, hoşgörüyü davranışa dönüştürmenin yolu, hoşgörünün yayılması, insanın sevgiyi yaşamasına, kendisine saygı duymasına, kendisi ile barışık olmasına bağlıdır. Hoşgörünün bir hayat biçimine dönüştürülmesi gereklidir. Bunun için de, Hz. Mevlana ve diğer hoşgörü ustalarının peşinden daha fazla gitmek, onları daha fazla anlamaya çalışmak gereklidir.

Yazımızı hoşgörü ustalarının öğüdü ile bitirelim :

Yıktığın varsa yapacaksın.
    Ağlattığın varsa güldüreceksin.
    Döktüğün varsa dolduracaksın.

Çıplakları giydirecek, açları doyuracak. Az halkı çok edeceksin. Ve en önemlisi :
    Eline,diline, beline sahip olacaksın !”

Hoşgörülü olacaksın.
  9. Adil Çakır Ziyaretçi

Saolasın kardeşim
  10. BEŞİKT@ŞK Ziyaretçi

Çok tŞkk ederİm bu sayede Ödevİmİ yaptimm
  11. Misafir Ziyaretçi

yapana aferin
  12. Misafir Ziyaretçi

yaşasınnnnnnnnn yazan arkadaşa çokkk teşekkür ederim.. okul hayatımı kurtardıııı!!! :D
  13. Misafir Ziyaretçi

İnsan hep hoŞgÖrÜlÜ olsun
  14. Misafir Ziyaretçi

teşşekkürler
    =)
  15. Misafir Ziyaretçi

çok sağolun işime yaradı:)
  16. Misafir Ziyaretçi