Hortumdan Korunma Yolları Maddeler Halinde

'Etüt Merkezi' forumunda Aysell tarafından 16 Ekim 2008 tarihinde açılan konu

1. Hortumdan Korunma Yolları nelerdir

1- Hortum anında suyu elektriği ve gaz kaynağı kesilmeli, yanma oluşmuşsa müdahale edin.
    2- Şiddetli şimşekle beraber görülen fırtınalarda bilgi ve talimat için radyo ve TV haber yayınını dinleyin.
    3- Hortum görüldüğünde pencere, kapı ve dış duvarlardan uzak durun.
    4- Evde ve küçük bir yapıda bodruma, zemin katına veya fırtına hücresine gidin. Her iki durumda dayanıklı bir şeyin altına gizlenin. Tehlike geçene kadar orada kalın.
    5- Okulda, sağlık biriminde, fabrika veya alışveriş merkezinde iseniz belirlenmiş sığınaklara gidin. En alttaki iç koridorlar en güvenilir yerlerdir. Pencere ve kapılardan uzak durun.
    6- Gökdelende iseniz mümkün mertebe en alttaki küçük iç odalara veya koridorlara ulaşın.
    7- Araçta, treylerde ya da karavanda iseniz, çabucak oradan çıkın ve daha dayanıklı bir yapıya gidin.
    8- Araba ve diğer bir araç içinde iseniz hortumdan kaçmaya çalışmayın. Bu fırtınaların düzensiz hareketiyle başa çıkılmaz.
    9- Kırsal kesimde iseniz ve gidecek bir yeriniz yok ise olduğunuz yere çömelin ve elinizi başınızın üzerine koyun bekleyin.
    10- Hortum mevsiminde olağanüstü durum malzemelerini hazırda bulundurun.