Hollanda'nın halk oyunları nelerdir

'Sorun Cevaplayalım' forumunda zamaneanne tarafından 8 Kasım 2012 tarihinde açılan konu

 1. Hollandanın geleneksel halk oyunları

  PEÇİÇ: hollanda da ve pek çok ülkede oynanan bir çocuk oyunudur. Peçiç oyununun anavatanı Hindistan’dır. Tıpkı satranç, tavla, go gibi bazı strateji oyunlarında olduğu gibi peçiç de krallar için yaratılmış oyunlardandır. Asya’da doğan oyun değişik yüzyıllarda tüm dünyaya ulaşmış, tıpkı satranç, domino gibi yaygınlaşmıştır.


  Peçiç oyununun tarihi, MÖ 400’e kadar uzanıyor. Dünyada, Hindistan’dan çıkmış, dünyaya yayılmış en eski ve en başarılı milli oyunlardan birisi olarak tanınıyor. Kimi kaynaklarda Hint Tavlası olarak yer alıyor.(2)

  Oyunun malzemelerine ve oynanış biçimine ilişkin pek çok yabancı kaynak var. Oyuna, Hindistan’da Pachisi ve Chaupar,İngiltere’de Ludo, pachisi, Amerikada, Parcheesi, Parchís, Patchessi ,Almanya’da Mensch Ärgere dich nicht, Hollanda ‘da Mens-erger-je-niet, İspanya’da, Parchís ve Parkase, Fransa’da Le Jeu de Dada or Petits Chevaux , İtalya’da Non t'arrabbiare, İsveç’de Fia med knuff, Colombia’da Parqués (Colombia), Yunanistan’da Griniaris, Filistinde, Barjis ya da Bargis , Suriye’de Barjis(s) / Bargese, İran’da Pachîs kimi yerlede Petiç, Azteklerde, patolli, Özbekistan’ da Khorezm gibi isimlerle anılıyor ve oyun dünyanın değişik ülkelerinde yaşamaya, oynanmaya devam ediyor. Oynandığı bölgelere göre oyunun kuralları da değişiklikler gösteriyor. Türkiye’de Kızma Birader adı ile oynanmakta olan versiyonu, peçiçin torunlarından ve zar ile oynanan türlerinden.
   
  En son bir moderatör tarafından düzenlenmiş: 7 Temmuz 2014
Yükleniyor...
- Hollanda'nın halk oyunları Forum Tarih
Hollanda'nın Neyi Meşhur,Hollanda Neleriyle ünlü Ülkeler 25 Şubat 2011
Hollanda'nın resmi dili nedir? Ders çalışıyorum 24 Aralık 2010
Ağaç yaş halkalarına bakılarak gecmişle ilgili iklimsel değerlendirmeler yapılabilir mi? Merak Ettiklerimiz 3 Eylül 2016
Ekvator’da yaşayan halkın geçim kaynakları nelerdir? Bunları biliyormusunuz 12 Haziran 2016