Hollanda'nın halk oyunları nelerdir

'Sorun Cevaplayalım' forumunda zamaneanne tarafından 8 Kasım 2012 tarihinde açılan konu


  1. Hollandanın geleneksel halk oyunları

    PEÇİÇ: hollanda da ve pek çok ülkede oynanan bir çocuk oyunudur. Peçiç oyununun anavatanı Hindistandır. Tıpkı satranç, tavla, go gibi bazı strateji oyunlarında olduğu gibi peçiç de krallar için yaratılmış oyunlardandır. Asyada doğan oyun değişik yüzyıllarda tüm dünyaya ulaşmış, tıpkı satranç, domino gibi yaygınlaşmıştır.


    Peçiç oyununun tarihi, MÖ 400e kadar uzanıyor. Dünyada, Hindistandan çıkmış, dünyaya yayılmış en eski ve en başarılı milli oyunlardan birisi olarak tanınıyor. Kimi kaynaklarda Hint Tavlası olarak yer alıyor.(2)

    Oyunun malzemelerine ve oynanış biçimine ilişkin pek çok yabancı kaynak var. Oyuna, Hindistanda Pachisi ve Chaupar,İngilterede Ludo, pachisi, Amerikada, Parcheesi, Parchís, Patchessi ,Almanyada Mensch Ärgere dich nicht, Hollanda da Mens-erger-je-niet, İspanyada, Parchís ve Parkase, Fransada Le Jeu de Dada or Petits Chevaux , İtalyada Non t'arrabbiare, İsveçde Fia med knuff, Colombiada Parqués (Colombia), Yunanistanda Griniaris, Filistinde, Barjis ya da Bargis , Suriyede Barjis(s) / Bargese, İranda Pachîs kimi yerlede Petiç, Azteklerde, patolli, Özbekistan da Khorezm gibi isimlerle anılıyor ve oyun dünyanın değişik ülkelerinde yaşamaya, oynanmaya devam ediyor. Oynandığı bölgelere göre oyunun kuralları da değişiklikler gösteriyor. Türkiyede Kızma Birader adı ile oynanmakta olan versiyonu, peçiçin torunlarından ve zar ile oynanan türlerinden.